Trwa XXII edycja Konkursu „Innowator Podkarpacia 2021”
PODKARPACKIE. Ruszyła XXII edycja konkursu „Innowator Podkarpacia”, która organizuje Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Nieprzerwanie, od ponad 20 lat RARR zachęca mikro, małe i średnie firmy, by zgłaszały w nim swój udział. W tym roku mają na to czas do 27 sierpnia.

W dotychczasowych 21 edycjach konkursu wzięło udział ponad 300 firm z regionu. Tytuł Innowatora Podkarpacia zdobyło ponad 60 przedsiębiorców. Wśród nagrodzonych w ostatnich latach był m.in. Instytut Energetyki Oddział Ceramiki Cerel, który zaprezentował metodę opracowywania kompozytów na bazie dwutlenku cyrkonu o ekstremalnie wysokiej odporności na kruche pękanie i korozję hydrotermalną, a także firma Sierosławski Group za usługę produkcji szybkobieżnych form wtryskowych z zastosowaniem zwielokrotnionych stref chłodzących i zestawów prowadzeń, firma PPHU Gamart S.A. za innowacyjny system łapania wody z systemów rynnowych oraz Mix Filters Sp. z o.o. za projekt filtra patronowego o zwiększonej uniwersalności stosowania w procesie oczyszczania powietrza.
- Firmy, które się zgłaszają, od lat ocenia to samo grono audytorów – mówi Jolanta Wiśniowska, wiceprezes RARR. - To profesorowie Politechniki Rzeszowskiej, specjaliści w różnych dziedzinach, m.in. będących domeną podkarpackich firm - informatyki, chemii, mechaniki, budownictwa. Przeprowadzają oni audyt technologiczny firmy, co jest dodatkową wartością dla biorących udział w konkursie.
Przedsiębiorca, który chce wystartować w konkursie, wypełnia i podpisuje deklarację uczestnictwa w oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, i wysyła do RARR poprzez stronę internetową. Spośród zgłoszeń, które wpłyną do 27 sierpnia br., do konkursu zakwalifikowane zostaną wszystkie spełniające wymogi regulaminu. Konkurs realizowany jest w dwóch etapach. Po pierwszym, zakwalifikowani uczestnicy przesyłają na adres Biura Konkursu arkusz prezentacji firmy lub inne materiały informacyjne. Są one traktowane jako poufne i znane tylko organizatorom konkursu. Następuje pierwsza ocena i selekcja do drugiego etapu, w którym przeprowadzona zostanie wizytacja w formie audytu technologicznego. Audytorzy sprawdzają wtedy informacje podane w deklaracjach i uzyskują wiedzę niezbędną do oceny stopnia innowacyjności rozwiązania zgłoszonego przez przedsiębiorcę. Z powodu pandemii można przeprowadzić zdalny audyt. Tam, gdzie to konieczne, pozostaje jednak forma tradycyjna. Na podstawie przeprowadzonych audytów kapituła konkursu wybiera dziewięć firm, których rozwiązania są prezentowane przed komisją konkursową.
W komisji konkursowej zasiadają przedstawiciele RARR, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Audytorzy prezentują przed nimi firmy i w wyniku głosowania wybranych zostaje trzech laureatów, po jednym w każdej z kategorii: mikro, małe i średnie przedsiębiorstwo. Wybór jest zawsze trudny, więc przyznawane są także wyróżnienia. Zdobywcy tytułu będą ogłoszeni na przełomie listopada i grudnia. Firma może posługiwać się tytułem przez cały okres działalności, przy czym tytułowi Innowator Podkarpacia zawsze towarzyszy rok, w którym został przyznany.
Konkurs „Innowator Podkarpacia” realizowany jest w ramach projektu Enterprise Europe Network. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu można uzyskać w siedzibie RARR S.A. w Rzeszowie, Dział Wspierania Przedsiębiorczości – Centrum Transferu Technologii i Innowacji, ul. Szopena 51 lub pod nr tel. (17) 86 76 273 ajedrzejczyk@rarr.rzeszow.pl, tel. (17) 86 76 233 jnamieta@rarr.rzeszow.pl oraz (17) 86 76 274 dpilat@rarr.rzeszow.pl. Regulamin oraz dokumenty konkursowe dostępne są na stronie internetowej www.rarr.rzeszow.pl. Termin składania zgłoszeń: 27 sierpnia 2021 r. Udział w konkursie jest bezpłatny.
Link strony konkursu i rejestracji: https://rarr.rzeszow.pl/aktualnosci/innowator-podkarpacia-2021r/