Wysokość składki OC – co na nią wpływa?
Ubezpieczenie OC jest najpopularniejszą polisą w Polsce. Większość zainteresowania z całą pewnością zawdzięcza swojemu obowiązkowemu charakterowi, ale nie zmienia to faktu, że każdy kierowca ma swoją polisę. W tym tekście opowiemy Ci o najważniejszych elementach, które mają wpływ na wysokość składki OC.

Gdzie kupować ubezpieczenia komunikacyjne?
W obecnej sytuacji nie ma lepszego miejsca niż Internet. W sieci znajdziesz wiele ogólnodostępnych kalkulatorów i porównywarek OC/AC. Dzięki nim szybko i bez zbędnych formalności uzyskasz dostęp do szeregu ofert ubezpieczeń od renomowanych firm. Jedyne co musisz zrobić to podać kilka informacji o sobie oraz pojeździe, który ma zostać objęty ochroną. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniach komunikacyjnych tu: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/0.html.
Co wpływa na koszt OC?
Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie mały przewodnik po wszystkich elementach wpływających na koszt ubezpieczenia OC.
Wiek kierowcy – podstawowy element. Im młodszy kierowca, tym droższa polisa. Wynika to z faktu, że większość poważnych wypadków popełniają osoby bez doświadczenia za kierownicą. Młody kierowca może obniżyć składkę, dopisując do dowodu rejestracyjnego starszą osobę z pozytywną historią ubezpieczeniową.
Stan cywilny – według ubezpieczycieli, kierowcy z uporządkowanym życiem osobistym mniej szaleją na drogach i zwracają uwagę na swoje bezpieczeństwo, co odzwierciedla się w mniejszej liczbie wypadków powodowanych przez tę grupę. Żonaci i mężatki płacą więc mniej niż kawalerowie i panny.
Dzietność – jeśli masz dzieci, to ubezpieczyciele patrzą na Ciebie przychylnym okiem. W końcu nikt nie naraża życia swoich pociech dla kilku sekund szaleństwa. Rodzice płacą mniej niż osoby bezdzietne.
Miejsce zamieszkania – mniejsze miejscowości to mniejszy ruch i to widać w cenach ubezpieczenia OC. Kierowcy z miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Wrocław czy Kraków płacą o wiele więcej niż mieszkańcy mniejszych ośrodków.
Marka i model samochodu – od wielu lat ubezpieczyciele „premiują” osoby posiadające samochody marek Skoda, Toyota, Fiat. Wynika to ze statystyk wypadkowych, w których pojazdy tych firm o wiele rzadziej biorą udział w niebezpiecznych zdarzeniach niż posiadacze BMW.
Pojemność silnika – samochody z dużą pojemnością silnika są narażone na wysokie składki OC. Wszystko przez możliwość osiągania pokaźnych prędkości, które zawsze są ryzykowne. Dowiedz się więcej o tym, jak pojemność silnika wpływa na koszt polisy OC: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/jaki-wplyw-na-cene-oc-ma-pojemnosc-silnika-w-twoim-samochodzie/213.html.
Przebieg- im mniej kilometrów przejechał dany samochód tym mniejsze ryzyko awarii. Jeśli chcesz płacić niższe składki, kup pojazd z salonu.
Rok produkcji – stary samochód to duże ryzyko awarii na drodze i udziału w wypadku. Podobnie, jak w poprzednim punkcie, niskie składki są przeznaczone dla posiadaczy nowych aut.
Wysokość składki OC jest zależna od wielu czynników, na które w niewielkim stopniu masz realny wpływ. W końcu idealny kierowca to taki, który ma wiele doświadczenia, mieszka w małej miejscowości, ma dzieci, jest żonaty, jeździ małym samochodem prosto z salonu i nie miał nigdy wypadku. Ciężko jest znaleźć kogoś o tak krystalicznym koncie ubezpieczeniowym. Nie zmienia to jednak faktu, że polisa OC jest obowiązkowa i nie masz wielkiego wyboru.