Pierwszy elektrobus Autosana już na testach w Częstochowie
SANOK, CZĘSTOCHOWA. Testy potrwają miesiąc. Później do Częstochowy zaczną trafiać kolejne pojazdy.

Fot. MPK Częstochowa
Do Częstochowy trafi w sumie 15 elektrobusów Autosana. Miasto jednak ich nie kupi a wynajmie wraz z pełną infrastrukturą do ładowania aż na 7 lat. Będzie to kosztować Częstochowę 48,761mln zł. Wszystkie pojazdy mają wejść do floty częstochowskiego MPK do końca roku.
-Testy będą okazją do zaznajomienia się ze specyfiką tych nowoczesnych aut. Będą one wydajne, bo zasięg jednego ładowania szacowany jest na 240 km, ponadto z bogatym wyposażeniem, bo z biletomatem do płatności zbliżeniowych na pokładzie oraz w pełni monitorowane i klimatyzowane - powiedział podczas prezentacji pojazdu Robert Madej, wiceszef MPK Częstochowa.
Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy, również nie krył zadowolenia.
- Przede wszystkim gratuluję MPK zawarcia ugody z NFOŚiGW, która pozwoli na rozliczenie programu Gazela poprzez osiągnięcie efektu ekologicznego i rzeczowego, a co za tym idzie na uzupełnienie taboru o 15 nowych autobusów elektrycznych takich, jak ten, który porozpoczyna dzisiaj testy oraz zmodyfikowanie hybryd analogicznie do pierwszej sztuki wożącej komfortowo i bezpiecznie naszych pasażerów od kilku tygodni - podkreślił prezydent miasta.
A ową modyfikację hybrydy również dla częstochowskiego MPK wykonał Autosan. Kilka lat temu Częstochowa zakupiła, korzystając ze środków z programu Gazela, kilkadziesiąt hybrydowych Solbusów. Pojazdy okazały się jednak niedopracowane i ulegały awariom. Po pożarze jednego z tych autobusów miasto zawiesiło ich kursowanie. Solbus nie był już w stanie ich naprawić, bo upadł. MPK Częstochowa ma obowiązek przywrócić do stanu używalności do końca 2023 r. minimum 25 hybryd. Za każdą sztukę z pozostałych 15 pojazdów hybrydowych, którą nie udałoby się należycie zmodyfikować, przewoźnik do końca 2034 r. musi zakupić inny nowy, autobus ekologiczny.