Jak pracuje przejście graniczne w Korczowej?
POWIAT JAROSŁAWSKI. Korczowa jest aktualnie jednym czynnym przejściem granicznym na Podkarpaciu gdzie obsługiwany jest drogowy ruch towarowy.

Fot. KAS
Od połowy marca funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej odprawili tam ponad 16 tys. samochodów ciężarowych. .
Zgodnie z dotychczasową specyfiką ruchu granicznego, większe natężenie ruchu samochodów ciężarowych odnotowywane jest na kierunku wyjazdowym z Polski. Według danych tuż sprzed Wielkanocy, na ponad 16 tys. odprawionych w sumie pojazdów 9 tys. to samochody odprawione na kierunku wywóz z RP.
Wśród najczęściej odprawianych towarów na tym kierunku znajduje się m.in. polietylen , blacha , komponenty do kabli , samochody nowe i używane, owoce , warzywa, artykuły AGD oraz części samochodowe. KAS nie odnotowała zmian w asortymencie odprawianych towarów w porównaniu do okresu sprzed epidemii.
Bez zmian pozostaje także asortyment towarów odprawianych na kierunku przywozowym do Polski. Wśród najczęściej odprawianych towarów znajdują się m.in. artykuły z drewna, oleje spożywcze, papier i opakowania tekturowe, meble oraz kable.
Na kierunku przywozowym do Polski około 60%-70% to przesyłki w tranzycie przez Polskę, docelowo do innych państw UE.
- Na bieżąco dokonujemy odpraw i obsługujemy zgłoszenia celne związane z międzynarodowym ruchem towarowym w Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw funkcjonującego przy Oddziale Celnym w Rzeszowie - informuje Edyta Chabowska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Od 16 marca obsłużyliśmy łącznie ponad 27 tysięcy zgłoszeń, z czego blisko 12 tysięcy zgłoszeń importowych; 7,5 tys. zgłoszeń eksportowych oraz 7,6 tys. zgłoszeń tranzytowych.