Brytyjski dziennikarz z BBC w Rzeszowie
RZESZÓW.

Klub Gaja zaprasza 2 lutego na spotkanie z Robem McBride – miłośnikiem drzew, reporterem BBC i ambasadorem Konkursu Europejskie Drzewo Roku. Gość z Wielkiej Brytanii przyjedzie do Rzeszowa zobaczyć niezwykły okaz przyrodniczy - drzewo czarnego bzu, które zwyciężyło w konkursie Drzewo Roku 2019 w Polsce. Przez cały luty Czarny Bez będzie walczył z 15. drzewami z Europy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2020. Zagłosuj na https://www.treeoftheyear.org/PL
Rob McBride poświęcił swoje życie, aby chronić i promować drzewa. Jest fotografem, podróżnikiem, działaczem społecznym i ambasadorem starych, historycznych drzew, współpracuje regularnie z BBC, gdzie relacjonuje swoje spotkania z niezwykłymi drzewami. Blisko 5 tysięcy osób śledzić jego konto na Twitterze . Od 2015 roku regularnie odwiedza drzewa biorące udział w Europejskim Konkursie Drzewo Roku
Już 2 lutego ok. godz. 16.15 dziennikarz spotka się pod Czarnym Bzem ul. Grodzisko 5 z mieszkańcami Rzeszowa, aby wesprzeć ich starania w zdobyciu tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2020. Czarny Bez w Rzeszowie zwyciężył w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2019, organizowanego przez Klubu Gaja, zapewniając sobie tym samym udział w europejskim konkursie.
200-letni Czarny Bez w Rzeszowie, rosnący na skwerze między blokami w samym sercu miasta to swoisty cud natury. Ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tej rośliny. Pospolicie bez czarny występuje w formie krzewiastej. Drzewo prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni przyciągają ptaki.
Głosy na Czarny Bez w Rzeszowie można oddawać przez cały luty na stronie https://www.treeoftheyear.org/PL
Konkurs Europejskie Drzewo Roku od 10. lat szuka w całej Europie drzew z najciekawszymi historiami. W internetowym głosowaniu decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. W ten sposób organizatorzy zwracają uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W Polsce organizatorem konkursu Drzewo Roku jest Klub Gaja.
Kiedy: niedziela, 2 luty 2020, ok. godz. 16.15