RZESZÓW. Jego prezentacja odbyła się w środę w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. \n

Książkę otrzymał m.in. Wit Karol Wojtowicz, w latach 70. od lat zaangażowany w niezależy ruch studencki i wydawniczy, w latach 80 w Solidarności. Fot. Igor Witowicz (IPN)
Prezentacja połączona była z wręczeniem nowego wydawnictwa działaczom opozycji antykomunistycznej.
Organizatorem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, a honorowym patronatem objęła je dr Ewa Leniart - wojewoda podkarpacki, która sama przed objęciem tego stanowiska szefowała rzeszowskiemu oddziałowi IPN.
W przygotowaniu trzeciego tomu wzięło udział ponad 230 autorów. Większość haseł rzeczowych i biogramów została napisana na podstawie szerokiej bazy źródłowej różnej proweniencji i zebranych relacji. Encyklopedia wydawana jest w tzw. systemie holenderskim, w którym każdy tom zawiera biogramy i hasła od A do Ż. W tomie 3 opublikowano ogółem 1521 tekstów - 1115 biogramów działaczy NSZZ „Solidarność”, organizacji, partii i środowisk opozycji z lat 1976 -1989, oraz 406 haseł rzeczowych.
Encyklopedia Solidarności to projekt dokumentacyjny, realizowany przez IPN. Jego celem jest dokumentowanie historii ruchów opozycyjnych w PRL funkcjonujących w latach 1976-1989 za pomocą typowych dla encyklopedycznych wydawnictw form biogramów i haseł rzeczowych. Są one przygotowywane przez dziesiątki autorów współpracujących z pełnomocnikami w poszczególnych oddziałach IPN, następnie trafiają do weryfikacji przez redakcję Encyklopedii Solidarności w Warszawie i są publikowane najpierw na stronie projektu, a dopiero później w wersji papierowej.