Nowy most w Jarosławiu – trzy koncepcje przebiegu
JAROSŁAW. Są wstępne 2 albo 3 koncepcje (jeszcze nie projekty) na lokalizację mostu. Co do ostatecznego wyboru zapewne dopiero zapadną decyzje, a kiedy ruszy inwestycja.

Fot. Urząd Miasta Jarosławia, Ernest K.
Zobacz Most w Jarosławiu powstanie w ramach programu Mosty Plus
Dwie z koncepcji zakładają budowę mostu się przy łączniku obwodnicy na wysokości huty szkła i biegną odpowiednio w kierunku Sobiecina (drogi powiatowej 1719R Jarosław-Łazy) lub z wylotem przy ul. Sanowej (droga wojewódzka nr 865). Trzecia koncepcja biegnie od ronda w Szówsku w kierunku jarosławskiej obwodnicy na wysokości ul. Okrzei.
Koszty tych wariantów wahają się od ok. 46 mln zł, do ponad 70 mln zł dla ostatniej koncepcji (dane szacunkowe, sprzed 4 lat).
Szczegóły będą jeszcze omawiane.
Kilka miesięcy temu starosta Tadeusz Chrzan przedstawiał w sejmie uzasadnienie konieczności budowy nowego mostu w Jarosławiu.
Most, który teraz jest w Jarosławiu powstał w 1893 roku (125 lat temu). To konstrukcja wybudowana w Bydgoszczy-Fordonie, należącym wtedy do Prus. Kilkukrotnie niszczony podczas działań wojennych. Po II wojnie światowej (dokładniej w 1951 roku) trafił do Jarosławia, w miejsce zniszczonej przez Niemców dotychczasowej przeprawy przez San.
Jedyne mosty w powiecie – w Jarosławiu i Radymnie – dzieli 16 kilometrów. W razie wypadku w północnej części powiatu i „zakorkowanego” mostu w Jarosławiu (co już miało kilkukrotnie miejsce) z 16 kilometrów „robi się” 32 kilometry (zamiast 2 km dzielących szpital od mostu…).
W przypadku utrudnień na obydwu drogach i przeprawach przez San (most w Radymnie zlokalizowany jest na drodze krajowej nr 94, równie uczęszczanej) kolejna przeprawa to most w Ubieszynie – 25 km.
Drogą Jarosław-Szówsko w ciągu doby przejeżdża 18 321 pojazdów. To najwięcej w województwie! Te wartości dorównują drodze wojewódzkiej w Stalowej Woli (18 407) i są większe niż w jednym z gospodarczych centrów Podkarpacia: Wola Mielecka – Mielec (15 498). To trzy największe wartości w województwie podkarpackim na podstawie Średniego Dobowego Ruchu Rocznego (SDRR).
Są to wartości bezwzględne, a należy zachować proporcje pomiędzy wielkością Jarosławia a Stalowej Woli czy Mielca z ich o wiele lepiej rozwiniętą infrastrukturą drogową.
Budowa nowego mostu zapewnić może zrównoważony rozwój terenów do tej pory degradowanych –powiatu jarosławskiego, ale także lubaczowskiego i przemyskiego.