Zatrzymania w związku z prywatyzacją spółki Ciech S.A.
Agenci z Delegatury CBA we Wrocławiu zatrzymali sześć osób odpowiedzialnych i biorących udział w procesie prywatyzacji spółki Ciech wiceministra skarbu z lat 2012-2014 nadzorującego tę prywatyzację, ówczesnych: radcę ministra, dyrektora i głównego specjalistę z ministerstwa skarbu oraz dwóch ekspertów firmy finansowej, która sporządzała wycenę prywatyzowanej spółki.

Agenci CBA zatrzymali podejrzanych m.in. w Warszawie, w Łodzi i w Krakowie. Czynności trwają. Śledztwo dotyczy m.in. nadużycia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz wyrządzenia państwu szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.
Już wcześniej, w latach 2016-2017 funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty i dane, analizy, opracowania i notatki w kilku firmach oraz u osób współpracujących z ministerstwem skarbu przy tym procesie prywatyzacji i zbycia 37,9 proc. akcji Ciech-u na rzecz firmy KI Chemistry z grupy Kulczyk Ivestments za kwotę nie mniejszą niż 619 mln zł.
Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzi śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązków przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Skarbu Państwa w związku ze zbyciem w maju 2014 roku akcji chemicznej spółki.
W toku śledztwa dotychczas ustalono, że przy prywatyzacji doszło do niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez byłych urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa, przy współdziałaniu przedstawicieli firmy świadczącej usługi doradcze na rzecz Ministerstwa Skarbu Państwa. Polegało ono między innymi na niesporządzeniu rzetelnej wyceny wartości akcji, a także poświadczeniu nieprawdy w dokumentach. Stanowiły one podstawę do podjęcia przez Ministra Skarbu Państwa decyzji o sprzedaży akcji na rzecz spółki KI Chemistry.
Wśród osób podejrzanych jest czterech byłych urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa: Paweł T. - wiceminister podsekretarz stanu, Tomasz Z. - zastępca dyrektora Departamentu Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji, Jakub W. - główny specjalista w Departamencie Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji, Michał M. – radca ministra w Departamencie Analiz. Zatrzymanych zostało także dwóch przedstawicieli spółki doradczej ING Securities SA: członek zarządu Konrad Z. i zastępca dyrektora Działu Doradztwa – Paweł L.
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Katowicach prokurator ogłosi im zarzuty z art. 231 par. 1 i 2 kodeksu karnego oraz z art. 271 par. 1 i 3 kodeksu karnego. Do popełnienia tych przestępstw doszło w związku z doprowadzeniem w 2014 roku do sprzedaży przez Ministra Skarbu Państwa pakietu akcji spółki CIECH S.A.
W dniach 12 i 13 lutego 2018 roku w siedzibie Prokuratury Regionalnej w Katowicach zaplanowano czynności procesowe z udziałem zatrzymanych.
Tymczasem sama firma wydała w tej sprawie oświadczenie:
W związku z informacjami na temat zatrzymania osób związanych ze sprzedażą akcji CIECH S.A. przeprowadzoną w 2014 roku Spółka oświadcza, że wydarzenie to pozostaje bez związku z jej bieżącą działalnością biznesową.
Jednocześnie Spółka informuje, że:
1. CIECH S.A. był przedmiotem, a nie podmiotem transakcji.
2. Sprzedaż akcji CIECH S.A. odbyła się w drodze najbardziej transparentnego procesu zmiany kontroli na rynku kapitałowym jakim jest odpowiedź na publiczne wezwanie do sprzedaży akcji. Proces przebiegł w ściśle wyznaczonych ramach prawnych, a wszyscy zainteresowani mieli bieżący dostęp do informacji o jego przebiegu.
Do Grupy Ciech należą m.in. zakłady w Nowej Sarzynie obecnie Ciech Sarzyna (dawniej Organika).