Marek Czarnota będzie miał w Rzeszowie ulicę swego imienia
RZESZÓW. W zamian zniknie w mieście ulica Leona Kruczkowskiego na osiedlu Kr. St. Augusta.

Zmiana jest skutkiem tzw. ustawy dekomunizacyjnej z 1 kwietnia 2016 r. Przepisy w niej zawarte nakazują samorządom zmiany nazw ulic, budynków i miejsc publicznych, mogących propagować komunizm lub inny ustrój totalitarny.
Projekt uchwały zmieniającej nazwę ul. Leona Kruczkowskiego na Marka Czarnoty, znalazł się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta.
I dla młodszych rzeszowian, którzy mogą nie kojarzyć postaci zmarłego w 2014 roku Marka Czarnoty. Był znawcą historii Rzeszowa, erudytą, kolekcjonerem i gawędziarzem. Autorem ponad 300 audycji telewizyjnych, ok. 600 radiowych, 1000 publikacji prasowych i 14 książek - wszystkie poświęcone stolicy Podkarpacia i regionowi. Wśród nich była książka patroni rzeszowskich ulic.
Był także laureatem wielu nagród. 18 stycznia 2014 r. otrzymał tytuł Zasłużony dla Miasta Rzeszowa. Niedługo potem zmarł.
Z kolei Leon Kruczkowski żył w latach 1900-1962. Przed II wojną światową był pisarzem i eseistą sympatyzującym z lewicą, także z lewicą komunistyczną. Jego najbardziej znane dzieło z tego czasu to Kordian i Cham. Wojne spędził w obozach jenieckich. Po wojnie włączył się w życie komunsitycznej Polski, był m.in wiceministrem kultury, prezesem Związku Literatów Polskich, został działaczem Polskiej Partii Robotniczej/Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (w tym członkiem Komitetu Centralnego PZPR), posłem i członkiem Rady Państwa. Laureat Międzynarodowej Nagrody Leninowskiej, kawaler Orderu Budowniczych Polski Ludowej.