Gdzie sprawdzić kontrahenta?
Jest kilka baz, często bezpłatnych i dostępnych on-line, które pozwalają dokonać podstawowej weryfikacji kontrahenta, biura podróży czy dewelopera. Zanim rozpoczniemy współpracę warto poświęcić kwadrans na sprawdzenie podmiotu.

Fot. Pixabay/CC0
1 Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Podmioty, które prowadzą w Polsce działalność, są zarejestrowane się w CEIDG. Rejestracja jest bezpłatna i obowiązkowa. Wystarczy wejść na stronę prod.ceidg.gov.pl i wyszukać wpis na temat interesującej nas firmy. Aby to zrobić musimy znać jej NIP, adres lub numer KRS. Tam dowiemy się kiedy firma została założona i czy działa, a może jest zawieszona. Jednoosobowe działalności gospodarcze możemy znaleźć po nazwisku przedsiębiorcy.
2 Krajowy Rejestr Sądowy
Oficjalną stroną Krajowego rejestru Sądowego, a więc – de facto - rządowej instytucji zawierającej spis wszystkich osób prawnych jest https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu.
Rejestr dłużników nieypłacalnych znajduje sie na stronie https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniedluznika
Poza tym jest kilka stron prywatnych, np. krs-online.com.pl, kto-kogo.pl i kilka innych. Dają szybki sposób dotarcia do informacji o spółkach, stowarzyszeniach, związkach (pracodawców, zawodowych, sportowych), spółdzielniach, towarzystwach, cechach, izbach rzemieślniczych oraz organizacjach społecznych.
3 Centralna Ewidencja i Wykazy w Turystyce
Zanim wyjedziemy z biurem podróży na urlop watro wejść na stronę, którą prowadzi Ministerstwo Sportu i Turystyki. Można tu bezpłatnie sprawdzić m.in., czy biuro nie zawiesiło działalności lub nie ma zakazu prowadzenia sprzedaży wycieczek. Wyszukiwarka znajduje się po d adresem: www.msport.gov.pl/ewidencje-i-rejestry-turystyka
4 Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Wyjeżdżając za granicę należy sprawdzić także biuro podróży pod kątem bezpieczeństwa oferty. Na stronie msz.gov.pl znajdują się ostrzeżenia dla podróżujących. Zdarzało się, że biura podróży mimo ostrzeżeń MSZ miały dany kierunek w ofercie. Warto przemyśleć wyjazd w niebezpieczne rejony.
5 Polski Związek Pracodawców Budownictwa
Organizacja zrzesza ponad 70 proc. firm z branży infrastruktury i budownictwa. Na stronie pzpb.com.pl/certyfikat-dewelopera/ znajduje się lista deweloperów, którzy posiadają Certyfikat Dewelopera. Podmioty znajdujące się na liście mają sprawdzoną sytuację formalno-prawną oraz finansową. Dostęp do wiedzy jest bezpłatny.
6 Rankingi i raporty
Zarówno przed wyborem touroperatora jak i dewelopera powinniśmy sprawdzać rankingi np. w przypadku biura podróży wiarygodnym źródłem są wiadomości z magazynów i serwisów turystycznych np. branżowych „Wiadomości turystycznych”. W przypadku deweloperów przydatne są raporty UOKiK, z których możemy dowiedzieć się, czy i jakie klauzule zakazane stosuje deweloper.
7 Biura informacji gospodarczej
W Polsce działa pięć biur informacji gospodarczej, które przygotowują płatne analizy. Jeśli jednak zamierzamy wydać sporą sumę pieniędzy np. na zakup wycieczki może warto wydać kilkanaście złoty na pojedynczy raport? Rejestry to: Krajowy Rejestr Długów (krd.pl), Rejestr Dłużników ERIF BIG (erif.pl), BIG InfoMonitor (infomonitor.pl), KBIG (kbig.pl), KIDT (kidt.pl). Biura informacji gospodarczej organizują czasem akcje, w których w określonych dniach można zamówić bezpłatny raport. Przykładowo KRD ma darmową aplikację.