Aleksander Bobko wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego
RZESZÓW. Sekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego został prof. Aleksander Bobko – rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Od lewej profesor Aleksander Bobko i minister Jarosław Gowin. Fot. nauka.gov.pl
Aleksander Bobko urodził się 23 marca 1960 r. w Przemyślu. Ukończył III Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie. Studiował informatykę na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, oraz filozofię na Uniwersytecię Jagielońskim i na Papieskiej Akademii Teologicznej (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), a także na Uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim (w Badenii).
Specjalizuje się w filozfii niemieckiej, filozofii moralności i folozofii politycznej. Znawca i tłumacz Immanuela Kanta. Zaangażowany w prace Instytutu Myśli Józefa Tischnera. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji po polsku, niemiecku i angielsku, w tym czterech książek. Od 1989 roku pracuje jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Rzeszowskim (do 2001 roku Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Rzeszowie) i Uniwersytecie Papieskim JPII w Krakowie.
W 1991 obronił na PAT doktorat "Aksjologiczne podstawy teorii poznania u H. Rickerta", zaś w 1998 roku także na PAT habilitację "Kant i Schopenhauer - między racjonalnością a nicością".
Odbył staże naukowe w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, USA. Członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i Görres Gesselschaft. Od 2009 jest profesorem tytularnym nauk humanistycznych. Na Uniwersytecie Rzeszowskim pełnił funkcje prodziekana, a następnie dziekana Wydziału Socjologiczno-Historycznego UR oraz prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą. Od 2012 rektor tej uczelni.
Były radny (Akcja Wyborcza Solidarność) oraz nieetatowy członek zarządu miasta Rzeszowa (odpowiednik wiceprezydenta). Członek Zespołu ds. Aksjologicznych Podstaw Konstytucji przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Zasiadał w radzie nadzorczej spółki informatycznej OPTeam SA.
Od roku 2015 senator z okręgu obejmującego Rzeszów, powiat rzeszowski i powiat łańcucki. Bezpartyjny, kaNdydował z poparciem Prawa i Sprawiedliwości i koalicji Zjednoczona Prawica.