PiS wyprzedza SLD. W prasie
Częstotliwość występowania nazw partii w prasie mocno różnią się od przedwyborczych sondaży.

Według badań agencji informacyjnej “Press-Service Monitoring Mediów” Prawo i Sprawiedliwość pojawia się w artykułach znacznie częściej od Platformy Obywatelskiej. Partię rządzącą wyprzedza również Sojusz Lewicy Demokratycznej.
- Niski wynik PO w pewnym stopniu można tłumaczyć faktem, że w dużej części publikacji opisujących działania rządu (czyli pośrednio członków tej partii) nie pada nazwa Platformy – mówi Marcin Gościniak, asystent ds. marketingu i PR. - Mimo tego w poprzednim tygodniu partia ta zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu. Od 26 września do 2 października 2011 PiS wypracował niemal dwukrotnie większy przekaz medialny od PO. W tym czasie o największym ugrupowaniu opozycyjnym opublikowano 1,7 tys. materiałów. O SLD było ich 1,1 tys., natomiast PO uzyskała niecały tysiąc tekstów.
Przekłada się to odpowiednio na 30, 20 i 18 proc. spośród publikacji o partiach, które wystawiły kandydatów we wszystkich okręgach. Na potrzeby badania przeanalizowano 1100 tytułów prasowych.
Inaczej kształtuje się kolejność w zestawieniu najbardziej medialnych w ostatnim tygodniu polityków. Tutaj zdecydowane prowadzenie należy do Donalda Tuska (ponad 900 publikacji). Za jego plecami znalazł się Jarosław Kaczyński (591), tylko nieznacznie wyprzedzając Janusza Palikota (560). W poprzednim tygodniu kolejność czołówki była identyczna, ale prezes PiS miał o wiele większą przewagę nad Palikotem.
Warte uwagi jest to, że osoba Palikota notuje znacznie więcej publikacji aniżeli partia, której jest liderem. Zupełnie odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku SLD. Partia jest bardzo medialna, natomiast jej lider - Grzegorz Napieralski cieszy się nikłym zainteresowaniem dziennikarzy - w analizowanym okresie znalazł się na czwartej pozycji z 279 publikacjami. Za nim był Waldemar Pawlak (198), Paweł Kowal (42) oraz Bogusław Ziętek (9).
Na potrzeby badania wydźwięku publikacji o liderach partii “Press-Serwis Monitoring Mediów” wyselekcjonował wszystkie materiały zamieszczone w dziennikach informacyjnych. Najbardziej krytykowanym politykiem w minionym tygodniu był Donald Tusk (42 proc.), który pod względem odsetka materiałów o charakterze negatywnym wyprzedził Grzegorza Napieralskiego (36 proc.) i Pawła Kowala (31 proc.). Dopiero na czwartej pozycji znalazł się Jarosław Kaczyński (26 proc.), a na piątej Janusz Palikot (21 proc.)
Monitorowane gazety to “Dziennik Gazeta Prawna”, “Fakt”, “Gazeta Polska Codziennie”, “Gazeta Wyborcza”, “Metro”, “Nasz Dziennik”, “Polska the Times”, “Rzeczpospolita”, “Super Express”,
Wykres - Udział liczby publikacji na temat poszczególnych partii politycznych w przekazie prasowym na temat ugrupowań, które wystawiły kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych; 26 września - 2 października 2011
kar