Unia Europejska

Parlament Europejski: porozumienie w sprawie bezpieczeństwa zabawek:
Projekt uzgodnionej legislacji jest odpowiedzią na pojawiające się wyzwania, takie jak ryzyko związane z zabawkami cyfrowymi i gwałtowny wzrost zakupów online. więcej »
Zobacz także
Posiedzenie Rady ECOFIN w Warszawie
Narodowy Bank Polski poinformował, że w Warszawie w dniach 11–12 kwietnia 2025 r. odbędzie się nieformalne posiedzenie Rady UE ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN).
Nowa unijna regulacja ma zapobiec wylesianiu i degradacji lasów
Od 30 grudnia tego roku zacznie w Polsce obowiązywać unijne rozporządzenie EUDR. Firmy, które zostaną nim objęte, będą musiały wykazać, że ich produkty – jak soja, wołowina, kawa, kakao, a przede wszystkim drewno i wyroby zawierające jego składniki, np. papier i tektura – pochodzą z legalnego źródła i nie są powiązane z obszarami, które zostały wylesione lub zdegradowane po 31 grudnia 2020 roku.
Parlament Europejski rozpoczyna dziesiątą kadencję
Parlament Europejski został oficjalnie ukonstytuowany we wtorek w Strasburgu, po wyborach europejskich, które odbyły się w dniach 6-9 czerwca 2024 r.
-
Posiedzenie grupy eksperckiej CELBET w Rzeszowie
RZESZÓW. Szefowie administracji celnych 11 krajów oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej spotkają się w Rzeszowie na posiedzeniu Komitetu Sterującego CELBET - Grupy eksperckiej ds. Wschodniej i Południowo-Wschodniej Lądowej Granicy Zewnętrznej UE. więcej »
-
Prognoza podziału miejsc w Parlamencie Europejskim (z udziałem Brytyjczyków)
Parlament Europejski opublikował w czwartek ostatni zestaw prognoz podziału miejsc po wyborach. Tym razem - w związku z przedłużeniem terminu na decyzje w sprawie brexitu - prognoza obejmuje 28 państw i 751 mandatów poselskich. Selekcji wiarygodnych 43 sondaży przeprowadzonych przez instytuty badawcze w 21 państwach członkowskich dokonał Kantar Public. więcej »
-
Importowany gaz zaspokaja potrzeby energetyczne Unii Europejskiej w 70 proc.
Z gazu ziemnego pochodzi jedna czwarta energii zużywanej w Unii Europejskiej. Gaz na terenie Europy najczęściej używany jest do ogrzewania domów oraz generowania energii elektrycznej. więcej »
-
Koniec zmian czasu z letniego na zimowy. Już od 2021 r.
Europosłowie przegłosowali we wtorek nowe regulacje, które kończą z praktyką przesuwania zegarów o godzinę wiosną i jesienią. Zgodnie z przepisami ostatnia zmiana czasu nastąpi w 2021 roku. Państwa członkowskie zachowają jednak prawo do decydowania o swojej strefie czasowej. więcej »
-
Spotkanie się z ekspertami Komisji Europejskiej w Rzeszowie
RZESZÓW. Warszawa, Rzeszów, Katowice i Wrocław to miasta w których eksperci Komisji Europejskiej prezentują swój najnowszy raport na temat polskiej gospodarki pt. Sprawozdanie krajowe – Polska 2019”. więcej »
-
Europarlament za wzmocnieniem pozycji rolników wobec marketów i przetwórców
Parlament Europejski poparł dyrektywę mającą wzmocnić pozycję rolników w łańcuchu dostaw żywności, aby wielkie sieci handlowe czy przetwórcy nie stosowali wobec nich nieuczciwych praktyk handlowych. więcej »
-
Podkarpackie wśród najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej – dane Eurostatu
Z 20 najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej trzy znajdują się w Polsce - wynika z danych Eurostatu. Na przeciwległych biegunach pod względem PKB na mieszkańca znalazły się tradycyjnie: północno-zachodnia część Bułgarii (31 proc. średniej unijnej) i londyńskie City (626 proc.). więcej »
-
Czym będzie Europejski Urząd ds. Pracy?
Powstanie Europejskiego Urząd ds. Pracy zapowiedział Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas orędzia o stanie Unii Europejskiej wygłoszonego we wrześniu 2017 roku. Niespełna półtora roku później, w lutym 2019 roku, Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie powołania tej instytucji, której działalność powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku. więcej »
-
Dlaczego Brexit wygrał?
Zdaniem ekspertów Mindsonar, Brexit można analizować pod kątem stylów myślenia polityków. Według nich Brexit okazał się niebezpieczną walką pomiędzy skrajnie oddalonymi od siebie napędami motywacyjnymi: „czerwonym oraz pomarańczowym” – w przypadku zwolenników Brexitu i „niebieskim/zielonym” – w przypadku jego przeciwników. więcej »
-
Młodzieżowy Dialog Obywatelski w Rumunii – zrób zdjęcie i weź udział!
8 maja br. w Sibiu, w Rumunii - w ramach Dialogu Obywatelskiego – 300 młodych Europejczyków, rozmawiać będzie o przyszłości Europy z Komisją Europejską. W gronie debatujących znajdą się również trzej zwycięzcy konkursu fotograficznego #MySocialEurope. więcej »