Unia Europejska

Nowa unijna regulacja ma zapobiec wylesianiu i degradacji lasów
Od 30 grudnia tego roku zacznie w Polsce obowiązywać unijne rozporządzenie EUDR. Firmy, które zostaną nim objęte, będą musiały wykazać, że ich produkty – jak soja, wołowina, kawa, kakao, a przede wszystkim drewno i wyroby zawierające jego składniki, np. papier i tektura – pochodzą z legalnego źródła i nie są powiązane z obszarami, które zostały wylesione lub zdegradowane po 31 grudnia 2020 roku. więcej »
Zobacz także
Parlament Europejski rozpoczyna dziesiątą kadencję
Parlament Europejski został oficjalnie ukonstytuowany we wtorek w Strasburgu, po wyborach europejskich, które odbyły się w dniach 6-9 czerwca 2024 r.
Nature Restoration Law - ważne unijne prawo
Organizacja Eurocities, zrzeszająca 200 europejskich miast, w tym Rzeszów, apeluje do polskiego rządu o wprowadzenie unijnego prawa Nature Restoration Law (NRL), aby poradzić sobie z narastającym kryzysem życia w przestrzeni miejskiej. Polska ma decydujący głos w tej sprawie – losy NRL i polskich miast rozstrzygną się na najbliższym posiedzeniu Rady UE ds. Środowiska 17 czerwca.
Bilans integracji z Polski z Unią Europejską
1 maja Polska obchodzi okrągłą, 20. rocznicę członkostwa w Unii Europejskiej. Przez ten czas była największym beneficjentem unijnych środków – od 2004 roku otrzymała z unijnego budżetu aż 161,6 mld euro netto, ale też liderem w ich wdrażaniu i wykorzystywaniu. Za tym poszły błyskawiczny rozwój gospodarczy, nowoczesna infrastruktura i innowacje.
-
Unijna pomoc finansową na walkę z koronawirusem. Polska na razie nie korzysta
Komisja Europejska uruchomiła szybką ścieżkę uzyskiwania pomocy finansowej na ratowanie przedsiębiorstw. Kilka krajów skutecznie zareagowało w ciągu kilku dni. Polska nie znalazła się w tej grupie liderów. więcej »
-
Dezinformacja o koronawirusie: jak ją rozpoznać i jak jej przeciwdziałać
Od plotek o rozprzestrzenianiu wirusa przez zupę z nietoperza po fałszywe doniesienia o bitwach o zapasy sprzętu medycznego – infosfera jest dziś zalewana nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi epidemii COVID-19. Według WHO fałszywe informacje “rozprzestrzeniają się szybciej niż wirus” i wywołują informacyjną pandemię na skalę światową. więcej »
-
Brexit: 1 lutego rozpoczyna się okres przejściowy między Wielką Brytanią a UE
1 lutego 2020 r. Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską na podstawie umowy wyjścia. Tego dnia wchodzi w życie okres przejściowy, który będzie trwać do 31 grudnia 2020 r. W tym czasie warunki handlu UE z Wielką Brytanią nie zmienią się. Rozpoczną się negocjacje ws. relacji, które będą obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego. więcej »
-
Europosłowie oczekują przepisów ujednolicających ładowarki do telefonów
Parlament wzywa Komisję Europejską do zaproponowania przepisów, których efektem będą jednolite ładowarki, najpóźniej do lipca 2020 roku. więcej »
-
Mediolan, Madryt i Barcelona to miasta z największą liczbą imigrantów
Mediolan, Madryt i Barcelona to miasta z największą liczbą imigrantów pochodzących spoza Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu. Dane nie obejmują jednak wszystkich miast w UE. więcej »
-
Dziedzictwo, komunikacja, edukacja – projekty na pograniczu polsko-słowackim
Program Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 pozwala na realizację rozmaitych inicjatyw na pograniczu polsko-słowackim. Zasadą jest, by realizator po polskiej stronie miał partnera ze Słowacji. Jak się okazuje problemy do rozwiązania po obydwu stronach granicy są podobne. A dofinansowane projekty dotyczą dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego pogranicza (co jest najbardziej oczywiste), ale też edukacji czy komunikacji. więcej »
-
Większy budżetu na Erasmusa oraz na badania w 2020 roku
Parlament Europejski opowiedział się w minioną środę za zwiększeniem o 20 mln euro środków na program dla młodych Erasmus+ oraz o 80 mln euro wydatków na badania naukowe w ramach programu Horyzont 2020. Kwoty te mają się znaleźć w budżecie UE na przyszły rok. więcej »
-
Pomoc techniczna dla Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji – sprawozdanie Bogdana Rzońcy
STRASBURG. więcej »
-
Jak brexit wpłynie na handel z Wielką Brytanią?
Wartość importowanych towarów przez Wielką Brytanię to 650 miliardów funtów więcej »
-
Jaka będzie polityka zagraniczna Unii Europejskiej?
Josep Borrell na stanowisku wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa to najpewniej bardziej stanowczy głos unijnej dyplomacji – ocenia w analizie Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. więcej »