Prawo

Co z polskim sądownictwem? Propozycje Komisji Kodyfikacyjnej zaprezentowane w WSPiA
Reforma statusu sędziów w Polsce to główny temat dyskusji w ramach kolejnego posiedzenia Podkarpackiego Forum Myśli Prawniczej. W debacie, która odbyła się w czwartek, 27 marca 2025 r. uczestniczyli m.in.: prof. Krystian Markiewicz, prof. Andrzej Zoll oraz dr hab. Krzysztof Eckhardt prof. WSPiA. więcej »
Zobacz także
Kary za brak zgodności z NIS2 – co grozi firmom, które nie dostosują się do nowych przepisów?
Nowa unijna regulacja dotycząca cyberbezpieczeństwa – dyrektywa NIS2 – znacząco podnosi wymagania wobec firm z kluczowych sektorów gospodarki. Choć jej celem jest wzmocnienie odporności na zagrożenia cyfrowe, to przedsiębiorstwa, które zignorują nowe przepisy, muszą liczyć się z realnymi konsekwencjami – od poważnych kar finansowych po odpowiedzialność osobistą kadry zarządzającej.
Nowe przepisy w transporcie - jakie zmiany czekają firmy w 2025 roku?
Transport drogowy jest jedną z branż nieustannie się zmieniającą, a początek roku jest najlepszym czasem do adaptacji do nowych przepisów przez firmy. Dodatkowe regulacje w zakresie zgłoszeń SENT, inne rozliczenia opłat drogowych czy wzrost podatku od środków transportu w Polsce to tylko jedne z wielu nowości, które zostały niedawno wprowadzone lub zaczną obowiązywać w tym roku.
Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim
Zima sprzyja przeziębieniom, grypom, czy innym chorobom. A najszybciej dochodzić do zdrowia w domu, ograniczając zarażanie współpracowników. Osoby ubezpieczone na czas choroby, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim, mogą liczyć na zasiłek chorobowy. Co do zasady maksymalny okres wypłaty zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, ale są wyjątki kiedy ten okres zasiłkowy może być dłuższy lub krótszy.
-
PIT 2024 – na jakie ulgi dla podatników
W ramach obowiązku rozliczeń PIT za rok 2023, podatnicy w Polsce stają przed możliwością skorzystania z różnorodnych ulg, które mogą znacząco zmniejszyć ich należności wobec państwa. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w roku 2022 z odliczeń skorzystało ponad 8,7 miliona podatników, oszczędzając łącznie niemal 14 mld zł[1]. więcej »
-
Jaką stawkę podatku od nieruchomości mają płacić osoby posiadające mieszkanie na wynajem
To ważna kwestia, bo mowa o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł/mkw., a druga - 1,15 zł/mkw. Różnica jest zatem niebagatelna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań bywa problematyczny_ więcej »
-
Nowe wymagania dla taksówkarzy
RZESZÓW, KRAJ. Tylko do 31 marca 2024 r. taksówkarze muszą złożyć w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Rzeszowa dokumenty potwierdzające m.in., że nie byli prawomocnie skazani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, nie maj zakazu wykonywania zawodu kierowcy cyz też przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych. więcej »
-
Nie ma rejestru służącego weryfikacji uprawnień psychologów i psychoterapeutów
Sprawdzenie osoby podającej się za lekarza jest proste. Wystarczy w internetowym rejestrze Naczelnej Izby Lekarskiej wpisać imię i nazwisko danej osoby. Jak wskazuje Prawo.pl, znacznie trudniej zdemaskować fałszywego psychologa i psychoterapeutę, gdyż dla ich specjalizacji nie są prowadzone rejestry osób dopuszczonych do praktyki. więcej »
-
Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Powiecie Rzeszowskim
Dziś (15 marca) obchodzimy dzień, który przypomina nam, że jesteśmy konsumentami i jako konsumenci mamy prawa, ale również obowiązki. Każdy mieszkaniec powiatu rzeszowskiego może skorzystać z usług i porad Powiatowego Rzecznika Konsumentów, który wykonuje zadania samorządu powiatowego w zakresie ochrony konsumentów. więcej »
-
Pracownik nie zapłaci podatku za poczęstunek
Organy podatkowe potwierdzają, że w przypadku poczęstunku dla pracowników, zwłaszcza serwowanego w formie szwedzkiego stołu, nie ma możliwości ustalenia wartości świadczenia przypadającego na konkretnego pracownika. W tej sytuacji nie da się uznać, że pracownik ten uzyska przychód podlegający opodatkowaniu - zauważa Prawo.pl. więcej »
-
Kiedy budynki w Polsce będą musiały być zeroemisyjne
Nowa koalicja rządząca zamierza ograniczyć wpływ zmian klimatycznych na życie Polaków, poprzez regulacje prawne dotyczące rynku nieruchomości. więcej »
-
Co grozi za ignorowanie ankiet Urzędu Statystycznego
Każdy pracodawca, do którego dotarło lub niebawem dotrze zawiadomienie z urzędu statystycznego o objęciu jego firmy nową ankietą okresową, nie powinien tego zlekceważyć. Brak terminowego wzięcia udziału w badaniu lub przekazanie nieprawdziwych danych może bowiem skutkować nałożeniem grzywny - informuje serwis Prawo.pl. więcej »
-
Co zmieni wprowadzenie minimalnej wielkości lokali użytkowych
Z początkiem kwietnia 2024 r. wejdą w życie przepisy zmieniające warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. więcej »
-
Jak uzyskać elektroniczne zwolnienie lekarskie?
Elektroniczne zwolnienie lekarskie, powszechnie określane jako e-ZLA, jest nowoczesną formą dokumentu potwierdzającego niezdolność do pracy z przyczyn zdrowotnych. Każdy lekarz, niezależnie od specjalizacji, może wystawić e-ZLA po dokonaniu oceny stanu zdrowia pacjenta i stwierdzeniu jego niezdolności do pracy. Zwolnienie jest przekazywane cyfrowo do pracodawcy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). więcej »