Prawo

Co z polskim sądownictwem? Propozycje Komisji Kodyfikacyjnej zaprezentowane w WSPiA
Reforma statusu sędziów w Polsce to główny temat dyskusji w ramach kolejnego posiedzenia Podkarpackiego Forum Myśli Prawniczej. W debacie, która odbyła się w czwartek, 27 marca 2025 r. uczestniczyli m.in.: prof. Krystian Markiewicz, prof. Andrzej Zoll oraz dr hab. Krzysztof Eckhardt prof. WSPiA. więcej »
Zobacz także
Kary za brak zgodności z NIS2 – co grozi firmom, które nie dostosują się do nowych przepisów?
Nowa unijna regulacja dotycząca cyberbezpieczeństwa – dyrektywa NIS2 – znacząco podnosi wymagania wobec firm z kluczowych sektorów gospodarki. Choć jej celem jest wzmocnienie odporności na zagrożenia cyfrowe, to przedsiębiorstwa, które zignorują nowe przepisy, muszą liczyć się z realnymi konsekwencjami – od poważnych kar finansowych po odpowiedzialność osobistą kadry zarządzającej.
Nowe przepisy w transporcie - jakie zmiany czekają firmy w 2025 roku?
Transport drogowy jest jedną z branż nieustannie się zmieniającą, a początek roku jest najlepszym czasem do adaptacji do nowych przepisów przez firmy. Dodatkowe regulacje w zakresie zgłoszeń SENT, inne rozliczenia opłat drogowych czy wzrost podatku od środków transportu w Polsce to tylko jedne z wielu nowości, które zostały niedawno wprowadzone lub zaczną obowiązywać w tym roku.
Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim
Zima sprzyja przeziębieniom, grypom, czy innym chorobom. A najszybciej dochodzić do zdrowia w domu, ograniczając zarażanie współpracowników. Osoby ubezpieczone na czas choroby, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim, mogą liczyć na zasiłek chorobowy. Co do zasady maksymalny okres wypłaty zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, ale są wyjątki kiedy ten okres zasiłkowy może być dłuższy lub krótszy.
-
Nowe obowiązki dla przedsiębiorców i wyższe kary finansowe
31 października 2021 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. więcej »
-
Konferencja „Wojewódzki Dzień Mediacji”
RZESZÓW. Konferencja „Wojewódzki Dzień Mediacji” w piątek 15 października 2021 r. w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego (ul. Cieplińskiego). więcej »
-
Prawo.pl: pierwsze wnioski o ukaranie za odmowę udziału w spisie powszechnym
Za odłożenie słuchawki w trakcie rozmowy z rachmistrzem spisowym raczej nikt nie zostanie ukarany, ale za uporczywą i kategoryczną odmowę uczestnictwa w spisie - już tak. GUS zapowiada, że wobec tych, którzy nie przystąpią do Narodowego Spisu Powszechnego będzie składał wnioski o ukaranie. Pierwsze wnioski już są - alarmuje portal Prawo.pl. więcej »
-
Wniosek o emeryturę z datą wsteczną tylko podczas pandemii
Pandemia sprawiła, że wiele osób pomimo tego, że już osiągnęło wiek emerytalny miało utrudnioną możliwość złożenia wniosku o wypłatę emerytury. ZUS w czasie pandemii wprowadził dla klientów wiele ułatwień w tym także możliwość przyznania emerytury z datą wsteczną. więcej »
-
Dyscyplinarne zwolnienie z pracy – czy brak szkoleń może być podstawą?
Badania medycyny pracy, onboarding, szkolenia BHP – poza świadczeniem obowiązków w ramach danego stanowiska, pracownicy muszą poświęcać czas na dopełnienie formalnych kwestii zatrudnienia, również tych wskazanych w Kodeksie Pracy. Czy zlekceważenie np. obowiązku odbycia szkolenia BHP – mimo wielokrotnych powiadomień – może stanowić podstawę do dyscyplinarnego zwolnienia z pracy? więcej »
-
Szykują się wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe
Podwyższenie kwoty minimalnego wynagrodzenia spowoduje, że wzrosną również kary nakładane na podstawie kodeksu karnego skarbowego. Od przyszłego roku maksymalna kara za przestępstwo skarbowe wyniesie niemal 29 mln złotych, natomiast najniższa grzywna za wykroczenie - 301 złotych - informuje portal Prawo.pl. więcej »
-
Za rok elektroniczna faktura stanie się obowiązkowa
Z końcem sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Choć początkowo z powyższego rozwiązania będzie można korzystać dobrowolnie, już od 2023 roku stanie się ono obligatoryjne. Jakie są korzyści i wyzwania dla przedsiębiorców wynikające z jego wdrożenia? więcej »
-
Festiwal „Karpaty na widelcu” z Robertem Makłowiczem w Rzeszowie we wrześniu przyszłego roku
RZESZÓW. Poinformowali o tym we wtorek prezydent Konrad Fijołek i dziennikarz oraz krytyk kulinarny Robert Makłowicz. więcej »
-
Faktury w obcej walucie – jak prawidłowo przeliczać kursy?
Coraz więcej polskich firm współpracuje na stałe z zagranicznymi kontrahentami. Ci drudzy decydują się na opłacanie ciążących na nich zobowiązań finansowych w walucie swojego kraju lub w euro, albo w dolarach. Obowiązujące przepisy wymuszają na wystawcach faktury konieczność przeliczenia kwoty na walutę krajową. więcej »
-
Bankructwo – co ze wspólnym majątkiem męża i żony?
Myśląc o ogłoszeniu upadłości należy się dobrze zastanowić. Wiele osób jest tak załamanych swoją sytuacją, że bez większego zastanowienia decyduje się na bankructwo. To często błąd, który ma swoje konsekwencje związane np. z majątkiem wspólnym małżonków. więcej »