Prawo

Co z polskim sądownictwem? Propozycje Komisji Kodyfikacyjnej zaprezentowane w WSPiA
Reforma statusu sędziów w Polsce to główny temat dyskusji w ramach kolejnego posiedzenia Podkarpackiego Forum Myśli Prawniczej. W debacie, która odbyła się w czwartek, 27 marca 2025 r. uczestniczyli m.in.: prof. Krystian Markiewicz, prof. Andrzej Zoll oraz dr hab. Krzysztof Eckhardt prof. WSPiA. więcej »
Zobacz także
Kary za brak zgodności z NIS2 – co grozi firmom, które nie dostosują się do nowych przepisów?
Nowa unijna regulacja dotycząca cyberbezpieczeństwa – dyrektywa NIS2 – znacząco podnosi wymagania wobec firm z kluczowych sektorów gospodarki. Choć jej celem jest wzmocnienie odporności na zagrożenia cyfrowe, to przedsiębiorstwa, które zignorują nowe przepisy, muszą liczyć się z realnymi konsekwencjami – od poważnych kar finansowych po odpowiedzialność osobistą kadry zarządzającej.
Nowe przepisy w transporcie - jakie zmiany czekają firmy w 2025 roku?
Transport drogowy jest jedną z branż nieustannie się zmieniającą, a początek roku jest najlepszym czasem do adaptacji do nowych przepisów przez firmy. Dodatkowe regulacje w zakresie zgłoszeń SENT, inne rozliczenia opłat drogowych czy wzrost podatku od środków transportu w Polsce to tylko jedne z wielu nowości, które zostały niedawno wprowadzone lub zaczną obowiązywać w tym roku.
Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim
Zima sprzyja przeziębieniom, grypom, czy innym chorobom. A najszybciej dochodzić do zdrowia w domu, ograniczając zarażanie współpracowników. Osoby ubezpieczone na czas choroby, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim, mogą liczyć na zasiłek chorobowy. Co do zasady maksymalny okres wypłaty zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, ale są wyjątki kiedy ten okres zasiłkowy może być dłuższy lub krótszy.
-
Ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe przedsiębiorcy – jakie są różnice?
Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, są zobowiązane do odprowadzania stosownych składek na ubezpieczenia społeczne. Wśród nich ważna jest m.in. składka zdrowotna. Jej temat był często podnoszony w związku z nowymi przepisami wynikającymi z nowego Polskiego Ładu. Czym charakteryzuje się to ubezpieczenie i czym różni się od składki chorobowej? więcej »
-
Tzw. specustawa ukraińska a bezpieczeństwo zatrudnianych wg uproszczonej procedury
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym zakłada szybką ścieżkę uzyskiwania legalnego prawa pobytu i pracy dla obywateli Ukrainy. Wprowadzone ułatwienia nie zwalniają jednak pracodawcy z obowiązku zapewnienia bezpiecznych warunków pracy wymaganych odrębnymi rozporządzeniami oraz zapisami kodeksu pracy, a bariera językowa może stanowić w tym aspekcie dodatkowe wyzwanie. więcej »
-
Zmiany w naliczaniu i opłacaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne – dyżur telefoniczny
JASŁO. więcej »
-
Rekompensata za działania niepożądane po szczepieniu. Komu przysługuje i czy każdemu przysługuje?
Pacjenci, u których wystąpiły określone działania niepożądane po podaniu szczepionki, mogą ubiegać się o rekompensatę z Funduszu Kompensacyjnego. Obecnie dotyczy to pacjentów po szczepieniu przeciw COVID-19, ale od przyszłego roku także po szczepieniach obowiązkowych. Uwaga, nie za każde działanie niepożądane wypłacona zostanie rekompensata! więcej »
-
Dziś dyżury dotyczące 500 plus i RKO w różnych miejscowościach Podkarpacia
PODKARPACKIE. 17 marca (czwartek), w 9 podkarpackich miejscowościach uruchomione zostaną specjalne punkty informacyjne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracownicy ZUS będą odpowiadali na pytania o świadczenie wychowawcze i rodzinny kapitał opiekuńczy. Pomogą też w złożeniu wniosków i założeniu profilu na PUE ZUS. więcej »
-
Prawo obywateli Ukrainy do świadczeń medycznych w Polsce – nowa ustawa
W Polsce od 1999 r. obowiązuje model ubezpieczeniowy systemu ochrony zdrowia. Model ten jest regulowany przede wszystkim przez ustawę z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. więcej »
-
Pomoc prawna dla obywateli Ukrainy w Przemyślu
PRZEMYŚL. więcej »
-
5 powodów, dla których warto zainwestować w system dla sygnalistów
Ochrona sygnalistów jest bardzo ważnym aspektem każdej firmy. Dlatego specjalnie stworzone systemy ułatwiają pracownikom zgłaszać naruszenia zachodzące na terenie zakładu. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na system dla sygnalistów. więcej »
-
Dziś ostatni dzień na opłacenie składek na ZUS za styczeń (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne)
PODKARPACKIE. W związku z tym, że 20 lutego wypadł w niedzielę to przedsiębiorcy mają jeszcze poniedziałek (21 lutego) na opłacenie składek za styczeń. Chodzi o jednoosobową działalność gospodarczą i tych płatników, którzy nie posiadają osobowości prawnej. więcej »
-
Kredyty frankowe - klienci procesują się z bankami w całej Europie
Nie tylko Polacy ruszyli do sądów w sprawie nieuczciwych kredytów frankowych. Podobnie było we Francji, Hiszpanii czy na Węgrzech. Również i tam za pokrzywdzonymi musiał się ostatecznie ująć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. więcej »