Opinie

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Opinia Bogdana Rzońcy
W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. więcej »
Zobacz także
Duże zmiany na rynku agencji. Opinia prof. Dariusza Tworzydło
43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B.
Rzecznik MŚP proponuje powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów.
Co dalej z cenami ropy naftowej i cenami na stacjach paliw
Ropa naftowa bardzo taniała w tym roku. Pozytywne skutki odczujemy na polskich stacjach w okresie świątecznym.
-
Inflacja wróci pod koniec roku. Opinia
Dobrze, że Rada Polityki Pieniężnej na razie nie zmienia stóp procentowych – uważa Piotr Bujak, szef zespołu analiz makroekonomicznych PKO BP. Jego zdaniem kolejna obniżka mogłaby bowiem zaszkodzić złotemu. Główna stopa procentowa w dalszym ciągu pozostaje na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. więcej »
-
Co z rządowym programem budowy dróg w Polsce? Opinia Wojciecha Trojanowskiego
Komentarza przedstawiciela branży budowlanej. więcej »
-
Polska na drodze do euro - opinia
Opublikowany przez agencję ratingową Fitch raport dotyczący skutków wejścia niektórych państw członkowskich do Strefy Euro pobudził ponownie dyskusję na temat zamiany polskiej waluty na euro. Czy czas na zmiany już nadszedł? więcej »
-
Ceny ropy na światowych rynkach – czy utrzyma się trend spadkowy?
W ostatnich tygodniach ceny benzyny na stacjach paliw znacząco spadły - w pewnym momencie przerwały one psychologiczną granicę 4 złotych za litr. Jednak po blisko dziewiętnastu miesiącach spadków cena ropy naftowej odbija. Czy zaobserwowany ruch wzrostowy to odwrócenie trendu czy może tylko korekta? więcej »
-
Rozwijajmy szkoły zawodowe. Opinia Tomasza Czopa
Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie wynika, że 34 % osób do 29 roku życia nie ma pracy lub jest poza systemem tworząc tzw. grupę NEET (bez pracy, nie uc zących się i nie szkolących) niezarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. więcej »
-
Egzamin bez placu manewrowego? Opinia Roberta Drozda (WORD w Rzeszowie)
Informacja o tym, że Ministerstwo Infrastruktury rozważa rezygnację z egzaminu na prawo jazdy na placu manewrowym lotem błyskawicy obiegła wszystkich kursantów. Większość instruktorów jest przychylna propozycji resortu. więcej »
-
Plan Morawieckiego – zadanie krańcowo trudne. Opinia Tadeusza Kensego
O co chodzi, a co powinno chodzić w programie ogłaszanym przez wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego? więcej »
-
Plusy i minusy planu Morawieckiego. Opinia Krzysztofa Kaszuby
Idea tzw. planu ministra Morawickiego jest dobra - ocenia dr Krzysztof Kaszuba, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oddział w Rzeszowie. więcej »
-
Kolejność spłacania zaległości - propozycje zmian
Sejmowa komisja ds. petycji uchwaliła pod koniec marca br. skierowany do rządu dezyderat, w którym postuluje zmianę przepisów dotyczących kolejności spłaty długów. W efekcie odsetki nie byłyby niemal zawsze ściągane przed główną sumą zadłużenia. więcej »
-
Kto zyska na świadczeniach w ramach programu 500 Plus?
Na programie „500 Plus” skorzystają rodziny o dochodach niższych niż 500 zł na głowę. W rodzinach z wyższymi dochodami urodzenie dziecka oznaczać będzie obniżenie dochodów per capita, nawet mimo otrzymania świadczeń z rządowego programu – wynika z analizy przeprowadzanej przez MojaPolis.pl i MamPrawoWiedziec.pl. więcej »