Staże dla studentów w Parlamencie Europejskim
RZESZÓW, BRUKSELA. Wspólny projekt Katedry Politologii Uniwersytetu Rzeszowskiego i posłów do Parlamentu Europejskiego z Podkarpacia.
Fot. JLogan/Wikimedia Commons
Miesięczne staże w Parlamencie Europejskim w Brukseli – to nagroda za wyniki w nauce dla trzech najlepszych w roku akademickim studentów Katedry Politologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Staże fundują europosłowie z Podkarpacia: Elżbieta Łukacijewska, Stanisław Ożóg i Tomasz Poręba.
Staże są nagrodą dla najlepszych w danym roku akademickim studentów Katedry Politologii. Pod uwagę będą brane wyniki naukowe studentów za cały rok akademicki. Stażyści będą też musieli w stopniu komunikatywnym porozumiewać się w jednym z trzech języków obcych: angielskim, francuskim lub niemieckim.
- Cieszymy się, że nasi studenci będą mogli przyjrzeć się z bliska, jak funkcjonują instytucje Unii Europejskiej - mówi prof. Agnieszka Pawłowska, kierownik Katedry Politologii UR. – Staże dają też studentom szanse na rozwijanie praktycznych umiejętności. Najczęściej formułowane przez pracodawców oczekiwania w stosunku do absolwentów wszystkich kierunków dotyczą ich kompetencji społecznych – umiejętności komunikowania się, pracy w grupie, twórczego podchodzenia do zadań zawodowych. Udział w zajęciach akademickich pozwala te kompetencje kształtować, jednak w ograniczonym zakresie. Dlatego też każda możliwość wysłania naszych studentów na staże i praktyki jest dla nas cenna. Dzięki nim studenci nabywają wiedzę, doświadczenie i umiejętności, które po ukończeniu studiów podnoszą ich konkurencyjność na rynku pracy.
Staże są fundowane przez podkarpackich posłów do Parlamentu Europejskiego: Elżbietę Łukacijewską, Stanisława Ożoga i Tomasza Porębę. Studenci Katedry Politologii będą w ramach staży pracowali w ich biurach poselskich w Brukseli. Będzie to okazja, żeby w praktyce rozwinąć umiejętności zdobyte w czasie studiów, a także poznać funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego. Porozumienie Katedry Politologii z europosłami z regionu w sprawie staży obowiązuje do 2018 r.
Pierwsze trzy staże będą przyznane już w tym roku akademickim. Nazwiska stażystów będą ogłoszone do końca września 2015 r.
Elżbieta Łukacijewska, poseł do Parlamentu Europejskiego
Popieram wszystkie działania, których celem jest wzmocnienie kreatywności młodych osób. Popieram też tych ludzi, którzy wiedzą, że ich zawodowa przyszłość zależy od ciężkiej pracy. Tak też rozumiem współpracę z Katedrą Politologii Uniwersytetu Rzeszowskiego dotyczącą staży w Parlamencie Europejskim. Mam nadzieję, że stażyści poznają w praktyce, jak funkcjonują unijne instytucje, uwierzą w siebie i zobaczą, że można osiągnąć sukces, jeśli ma się marzenia.
Stanisław Ożóg, poseł do Parlamentu Europejskiego
Pomoc w zorganizowaniu staży dla studentów politologii Uniwersytetu Rzeszowskiego traktuję jako swój obowiązek. Jestem przedstawicielem województwa podkarpackiego, a przyszli stażyści to studenci flagowej uczelni regionu. Mam nadzieję, że dzięki stażom studenci będą mogli poszerzać swoją wiedzę, a także zdobędą praktyczne umiejętności, które dotyczą funkcjonowania Parlamentu Europejskiego.
Tomasz Poręba, poseł do Parlamentu Europejskiego
Bardzo się cieszę, że najlepsi studenci Katedry Politologii Uniwersytetu Rzeszowskiego będą mogli uczestniczyć w programie stażu, który organizuję od lat dla młodzieży z Podkarpacia. Głównym celem tych stażów jest to, aby młodzi ludzie zobaczyli na miejscu - tu w Brukseli - jak funkcjonuje Parlament Europejski. Zależy mi na tym, aby swoją wiedzą teoretyczną uzyskaną podczas studiów, mogli skonfrontować na miejscu z praktycznym funkcjonowaniem unijnych instytucji. Młodzi ludzie, którzy ze mną pracują, uczestniczą w posiedzeniach komisji Parlamentu Europejskiego, sporządzają różnego rodzaju sprawozdania, mają też okazję zobaczyć na miejscu, jak wygląda proces podejmowania decyzji w Unii Europejskiej. Liczę na to, że staże pomogą im się rozwinąć i pozwolą zdobyć wiedzę, która przyda im się w dalszej karierze zawodowej.