Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Melex zaliczył test na trasie do Morskiego Oka

Opublikowano: 2014-09-10 22:43:18, przez: admin, w kategorii: Firmy

ZAKOPANE. Testy pojazdu elektrycznego Melex na trasie do Morskiego Oka dobiegły końca. W czasie 19 dni melex bez trudu radził sobie z górską trasą.

Fot. MelexFot. Melex
Fot. Melex

Fot. Melex

 

Oficjalne testy pojazdu elektrycznego rozpoczęły się 19 sierpnia. Wcześniej Melex 366 N.Car był sprawdzany przez przedstawicieli firmy Eko Trip między innymi na trasach w Zakopanem, na Gubałówce, w Kuźnicach i w Zębie. Odbywał również próbne jazdy na trasie do Morskiego Oka, ale były one wykonywane bez udziału fiakrów i turystów.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Od 19 sierpnia rozpoczęły się regularne kursy polskiego pojazdu elektrycznego na trasie pomiędzy Palenicą Białczańską a Włosienicą, gdzie znajduje się parking przy Morskim Oku. Jako pierwsi trasę pokonali przedstawiciele dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego i Stowarzyszenia Fiakrów. Melex 366 N.Car przewożąc 6 osób bez problemów trzykrotnie a czasem nawet czterokrotnie pokonywał trasę w górę i w dół. Droga w jedną stronę liczy 7 km, a różnica wysokości wynosi około 400 m. Po trzech kursach akumulatory były rozładowanE w około 70 procentach. Przedstawiciele firmy Eko Trip, w specjalnie przygotowanym punkcie, dokonywali wymiany baterii. Wymiana kompletu 8 akumulatorów trakcyjnych trwała około 20 minut.

Pracownicy firmy Melex w porozumieniu z organizatorami jazd testowych ograniczyli prędkość pojazdu do 10 km/godz. w czasie podjazdu oraz do 16 km/godz. w czasie zjazdu. Takie parametry zapewniają nie tylko optymalne wykorzystanie energii w akumulatorach i możliwości jej odzyskiwania w czasie zjazdu, ale przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo. Pomimo tych ograniczeń czas przejazdu pojazdem elektrycznym okazał się znacznie krótszy od czasu jaki na pokonanie tej trasy potrzebują zaprzęgi konne. Przejazd w górę zajmował zazwyczaj około 30 minut natomiast zjazd około 20 minut. Fasiągi – jak górale określają zaprzęgi - trasę w górę pokonują w czasie minimum 1 godziny.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

W czasie testów ponad 50 fiakrów miało okazję zapoznać się z pojazdem marki Melex. Każdy z nich pokonał trasę do Morskiego Oka za kierownicą elektrycznego pojazdu. Jeszcze w tym tygodniu dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego otrzyma pełny raport z jazd testowych, na podstawie którego będzie mogła podjąć dalsze decyzje w sprawie uruchomienia transportu turystów pojazdami marki Melex na trasie do Morskiego Oka. Docelowo na tej trasie mają się pojawić 8-osobowe pojazdy Melex 378 N.Car.

Melex to jeden z najdłużej działających na świecie producentów pojazdów elektrycznych. Historia firmy rozpoczęła się w 1971 roku, kiedy w fabryce samolotów WSK Mielec zaczęły powstawać elektryczne wózki golfowe na potrzeby rynku amerykańskiego.

Obecnie Melex Sp. z o.o. jest prywatną, w pełni polską firmą oferującą około 100 różnych modeli pojazdów wykorzystywanych przez firmy z bardzo wielu branż. Są to pojazdy użytkowe służące do transportu osób i towarów, mogące przewozić do 8 osób lub do 1 250 kg ładunku. Jako jedne z nielicznych pojazdów tego typu posiadają homologację umożliwiającą poruszanie się po drogach publicznych Unii Europejskiej.

Obecnie najwięcej pojazdów marki Melex trafia na rynki Polski i Skandynawii, ale sieć dilerów tej marki sięga od Australii, poprzez niemal wszystkie kraje europejskie aż po Argentynę. Ciągle również prowadzone są rozmowy z firmami zainteresowanymi sprzedażą pojazdów elektrycznych na kolejnych rynkach na całym świecie.