AIRVET – pilotażowy projekt szkoleń dla branży lotniczej
RZESZÓW. Jak efektywniej kształcić specjalistów od lotnictwa i kosmonautyki?
Uczestnicy inaugurującej projekt. Fot. Adam Cyło
Czytaj też W Polsce brakuje mechaników lotniczych
Rozpoczęła się realizacja projektu „AIRVET. Efektywna oferta kształcenia i szkoleń zawodowych dla sektora lotniczego”. Realizowany jesty on dzięki dotacji z unijnego programu Leonardo.
Projekt trwa od listopada 2013 do października 2015, a realizuje konsorcjum z udziałem podmiotów z kilku państw. Liderem jest Inova z Portugali, a partnerzy to Coventry University (Wielka Brytania), Universidad Politecnica z Madrytu (Hiszpania), Sociedad Aeronatica Espanola (odpowiednik Doliny Lotniczej z Hiszpanii), Universite Paul Sabatier Toulouse III (Tuluza to ośrodek przemysłu lotniczego we Francji), firma Deep Blue z Włoch, Collegio Universitario ARCES (Włochy), I3M Image de Troisieme Millenaire (firma informatyczna, Francja) oraz ANQEP – publiczyna instytucja rynku pracy z Portugalii. Polskim partnerem jest rzeszowska firma szkoleniowa INNpuls, członek Doliny Lotniczej.
- Na podstawie przeprowadzonych diagnoz, konsorcjum opracuje trzy programy szkoleniowe, odpowiadające na potrzeby branży - mówi Paweł Wacnik, prezes INNpuls. - Sesje szkoleniowe będą we wszystkich krajach uczestniczących w projekcie. Wykorzystane przy tym mają być najnowsze techniki e-learnigu, distance lerarning.
Uczestnikami szkoleń mogą być osoby dorosłe, zarówno już pracujące w branży, jak i bezrobotni. Ponieważ projekt ma charakter pilotażowy, to nie w grupie będzie nie więcej niż 10 osób. Jak zaznacza Paweł Wacnik, projekt pewnie wszystkich problemów nie rozwiąże, ale pozwoli je zidentyfikować czy zasygnalizować.
- AIRVET to świetna idea, z której mogą korzystać działy personalne firm z sektora lotniczego – ocenia dr Krystyna Kmiotek, adiunkt w Katedrze Przedsiębiorczości, Zarządzania i Ekoinnowacyjności Politechniki Rzeszowskiej. - Z nimi należy wejść w kontakt, przy diagnozie potrzeb szkoleniowych.
Podczas wtorkowej konferencji inaugurującej projekt, przedstawiciele Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z Rzeszowa Michał Nędza i Sumeer Chakuu omówili funkcjonowanie kierunku Aviation Management na tej uczelni. Wyrazili też wolę współpracy przy szkoleniach.
Uczestnikami konferencji byli też przedstawiciele Kuratorium Oświaty, szkół średnich oraz firm zatrudniających specjalistów lotniczych.
ac