O polityce rowerowej na Młodzieżowym Sejmiku Województwa Podkarpackiego
RZESZÓW, PODKARPACKIE. Po raz siódmy w Urzedzie Marszałkowskim zebrał się Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego.
Sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie Małgorzata Kocój podczas prelekcji
Młodzieżowy sejmik jest organem pomocniczym samorządu województwa. Liczy 33 radnych. Delegaci mogą mieć od 17 do 22 lat, a wybierani są na podstawie zgłoszeń.
W sesji tym wzięli udział także przedstawiciele kilku młodzieżowych rad miasta i gmin, m.in. z Rzeszowa, Stalowej Woli.
Kilkoro nowych radnych odebrało zaświadczenia o wyborze, a wręczał je Jerzy Borcz, przewodniczący „dorosłego” sejmiku.
Jak stosować prawo
Sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie Małgorzata Kocój przedstawiła prelekcję dotyczącą zastosowania prawa. Na wstępie sędzia zaznaczyła, że władze w państwie muszą być trójdzielne i równoważne, z czym róznie bywało.
A sama prelekcja to już konkretny kazus czyli przypadek. Chodziło o pozew, złożonego przez jedną z firm za uszkodzenie jej samochodu ciężarowego na drodze gminnej. Uszkodzenia powstałego wskutek zderzenia z konarem. Sędzia przedstawiła stanowisko powoda, czyli firmy oraz stanowisko władz gminy, przedstawione w sądzie. Zwróciła uwagę na rolę opinii biegłego w całym postępowaniu. Poprosiła także uczestników sesji (w tym gości) o wypowiedzi. Większość uczestników (nie tylko radnych młodzieżowego sejmiku) uznała, że winę za zdarzenie ponoszą władze gminy, które – jak uzasadniali swoje wypowiedzi - delagacoie. I tak było w rzeczywistości, takie było przytoczone przez prawniczkę orzeczenie sądu II instancji.
Sędzia Kocój pozytywnie wypowiedziała się o aktywności młodych radnych, szczególnie ze Stalowej Woli, dopytując czy są wśród nich prawnicy. Jak się okazało, byli to uczniowie technikum.
Głos marszałka i przewodniczącego
Głos zabrali przewodniczący Borcz, a także radna sejmiku Kamila Piech Obydwoje radni zwrócili uwagę na słowa „:Bóg, Honor, Ojczyzna”
Marszałek Władysław Ortyl przemawiając do zebranych stwierdził, że młodzieżowy sejmik jest dobrą szkołą, a w czasach jego młodości nie takich inicjatyw nie było.
- To może to jest przyczyna niskiej jakości naszej współczesnej polityki, że my takiej szkoły nie przeszliśmy - mówił marszałek.
Polityka rowerowa
Marszałek zapowiedział zorganizowanie dużej imprezy, kongresu czy festiwalu rowerowego, który odbyć miałby się w Jasionce, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena. Ale warunkiem udziału, byłoby przejechanie do Jasionki na rowerze.
O planach samorządu województwa dotyczących mówiła także Wioletta Rejman, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego. Delegaci i goście zapoznali się także z prelekcją Katarzyny Madej-Janowskiej, prezes Stowarzyszenia Aktywny Beskid oraz organizatorką turystyki rowerowej na temat polityki rowerowej w państwach Europy Zachodniej i w Polsce, a także na temat postulatów dotyczących naszego kraju i Podkarpacia.
.