„Mur Krzeczkowski” to setny rezerwat przyrody na Podkarpaciu
PODKARPACKIE. Uroczysty akt ustanowienia tego rezerwatu podpisano w środę w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Fot. RDLP w Krośnie
Nowy rezerwat na Podkarpaciu został ustanowiony w ramach jubileuszowej inicjatywy Lasów Państwowych, które w tym roku obchodzą 100 lat istnienia. W całym kraju powstały 53 takie obszary chronione. Ich obszar ponad 3 400 ha (ok. 3 proc. aktualnej powierzchni leśnej objętej ochroną rezerwatową). Docelowo nowych rezerwatów ma być 100 („100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”).
Proces powoływania rezerwatów przyrody jest czasochłonny i skomplikowany. Do regionalnych dyrekcji ochrony środowiska wpłynęło w tym roku ponad 200 propozycji leśników z całej Polski. Kolejnym krokiem były konsultacje społeczne, które RDOŚ ogłosiły na swoich obszarach (całość procesu konsultacji została zebrana w raportach dostępnych na stronach regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych). I tak oto, krok po kroku, pierwsze 53 rezerwaty, na czele z nowym rezerwatem „Mur Krzeczkowski”, 4 grudnia zostały kolejno powołane w całym kraju.
- Lasy Państwowe „skrywają” wiele cennych i unikatowych przyrodniczo miejsc. Takie perełki, jak znajdujący się na terenie leśnictw Krzeczkowa i Cisowa w Nadleśnictwie Krasiczyn, powoływany dziś rezerwat, jest ogromną wartością przyrodniczą. Lokalni leśnicy dbali o to szczególne miejsce od wielu lat. - mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Rezerwat przyrody „Mur Krzeczkowski” zajmuje powierzchnię 62,44 ha i administracyjnie leży na terenie miejscowości Krzeczkowa w gminie Krasiczyn. Grunty wchodzące w skład rezerwatu znajdują się w zarządzie PGL LP Nadleśnictwa Krasiczyn. Rezerwat przyrody „Mur Krzeczkowski” leży w obrębie obszarów Natura 2000: Pogórze Przemyskie PLB180001 i Ostoja Przemyska PLH180012.
Rezerwat chroni unikalną wychodnię skalną - skarpę denudacyjną typu „kuesta”, zbudowaną
z twardych margli krzemionkowych rozpadający się na ostrokrawędzisty gruz. Charakterystyczne „tektoglify” na powierzchni skał to ślady ruchów tektonicznych masywu oraz poślizgu warstw skalnych, które tworzą fascynujące wzory. Wokół formacji rośnie buczyna karpacka, a jednym z ciekawszych elementów flory jest języcznik zwyczajny Asplenium scolopendrium.
Na terenie rezerwatu znajduje się stanowisko dokumentacyjne „Mur Krzeczkowski”, stanowiące cenne źródło wiedzy o geologii tego obszaru. Powstało ono w 2007 r. i zajmuje powierzcie 0,45 ha.