Bircza szuka wykonawcy rewitalizacji parku przy pałacu Humnickich
BIRCZA. To już kolejny etap realizacji tego projektu. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu „Polski Ład”.
Fot. bircza,pl
Planowany teraz zakres prac dotyczy głównie rewitalizacji całej infrastruktury zabytkowego parku. Wcześniej, dzięki dotacji z WUOZ, wykonano np. prace pielęgnacyjne przy rosnącym tam drzewostanie.
Zabytkowy park przy Pałacu Humnickich w chwili obecnej nie jest zagospodarowany. Istniejące alejki są w większości gruntowe, nieregularne i podmokłe. Do tego zniszczone schody terenowe. Na terenie parku znajduje się też ciek wodny, który zasila staw w dolnej części parku.
Rewitalizacja obejmować ma m.in. odtworzenie sieci parkowych alejek (zyskają one nową nawierzchnię), remont terenowych schodów, oczyszczenie stawu (powstaną tam pomost i mostek), montaż oświetlenia parkowego, budowę - na jednej z polan - parkowej altany (będzie do nie prowadzić nowa alejka) oraz instalację pozostałych elementów małej architektury. Wyremontowane ma zostać również wejście do parku. Przy samym pałacu planuje się też stworzenie małego ogrodu z fontanną i siedziskami. Z terenu parku znikną wreszcie pozostałości starego placu zabaw. Całość objęta zostanie monitoringiem.
Oczywiście nie zabraknie też nowych nasadzeń. Rośliny pojawią się np. przy stawie i w ogrodzie przy pałacu.
To tak pokrótce. Więcej w dokumentacji przetargowej na stronie Birczy.
Rewitalizacja miałaby potrwać 300 dni. Miasto czeka na oferty do 28 listopada.
„Pierwsze wzmianki dotyczące drewnianego dworu otoczonego ziemnymi fortyfikacjami z bastionami, będącego własnością Bireckich, pochodzą z przełomu XVI - XVII w. Bircza leży na trasie dawnego szlaku handlowego zwanego Traktem Węgierskim. Pisemne wzmianki na temat budowli obronnej znajdującej się na terenie obecnej miejscowości Bircza odnotowano w pierwszej połowie XVIII w. Zamek drewniany, podpiwniczony, mieszkalny należał do rodziny Błońskich. Kolejnym właścicielem byli Humniccy herbu Gazdowa, którzy nabyli zamek na przełomie XVIII - XIX w. Zamek został rozbudowany. Na bazie murowanych piwnic powstała okazała rezydencja w kształcie prostokąta. Kolejni właściciele Kowalscy herbu Habdank, w połowie XIX w. do istniejącego pałac dobudowali dwie baszty w narożnikach fasady północnej. W niedalekiej odległości od pałacu nowi właściciele wybudowali folwark, do którego przenieśli przyległe do rezydencji zabudowania gospodarcze. W tym samym czasie założony został nowy park, a cały teren zabezpieczony został ogrodzeniem. Rodzina Kowalskich zamieszkiwała zamek do 1936 roku, do śmierci ostatniego męskiego potomka Stanisława, ostatniego z rodu z linii birczańskiej. W 1945 r. podczas walk polsko - ukraińskich budynek spłonął, co było powodem jego częściowej rozbiórki. W latach 50 XX w. południowe skrzydło, upaństwowionego obiektu zostało odbudowane, nie zachowując pierwotnego kształtu. Budynek przeznaczono na szkołę. W tym okresie budynek od strony południowej był parterowy a od strony północnej piętrowy, przekryty dwustopniowym, dwuspadowym dachem. Rozbudowa budynku w latach 70 XX w. spowodowała nadbudowę skrzydła południowego i zrównanie jego wysokości z pozostałą częścią budynku. W tamtym okresie w budynku umiejscowiono internat dla szkoły podstawowej. Obecny kształt budynku zachował się z okresu ostatniej przebudowy z lat 70 XX w. Istniejący zabytkowy park zlokalizowany przy pałacu Humnickich w Birczy założony został na przełomie XVIII - XIX w. przez ostatnich właścicieli Kowalskich”. (dokumentacja przetargowa)
.