Rzeszowskie CBA zatrzymało trzy Ukrainki. W tle fałszywe dyplomy wyższych uczelni.
RZESZÓW, WARSZAWA. Kobiety pracują na uczelni w Odessie.
29 października 2024 roku w Warszawie funkcjonariusze CBA zatrzymali trzy kobiety będące pracownikami naukowymi uniwersytetu w Odessie. Kobiety przyjechały do Polski, ponieważ nie mogły się skontaktować z Pawłem Cz., byłym rektorem Collegium Humanum. Obecnie przebywa on w areszcie, ma kilkadziesiąt zarzutów, w tym korupcyjne.
Trzy obywatelki Ukrainy, tj. Larysa R, Viktoria H. i Yana T. pojawiły się w siedzibie szkoły wyższej, która obecnie nosi nazwę Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia.
Nakłaniały nowe władze uczelni do wystawienia dokumentów poświadczających nieprawdę, w tym dyplomów ukończenia studiów wyższych oraz zaświadczeń o odbyciu studiów, w zamian za korzyść majątkową w gotówce w wysokości 40 tys. USD. Z ustaleń wynika, że chodziło o dokumenty dla ponad 60 „zagranicznych studentów”, którzy nigdy nie studiowali na Collegium Humanum. W trakcie czynności funkcjonariusze zabezpieczyli elektroniczne nośniki danych oraz walutę przywiezioną do Polski.
Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymane nauczycielki akademickie brały udział w zorganizowanej grupie przestępczej, założonej i kierowanej przez Pawła Cz. W ramach przestępczego procederu grupy dochodziło do wystawiania dyplomów ukończenia studiów licencjackich, studiów drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich oraz prestiżowych dyplomów MBA, w zamian za korzyści majątkowe i osobiste.
Zastosowane środki zapobiegawcze
Prokurator przedstawił zatrzymanym kobietom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której działalność polegała na wystawianiu poświadczających nieprawdę dokumentów związanych z odbywaniem studiów różnego stopnia na niepublicznej uczelni Collegium Humanum (art. 258 §1 k.k) oraz nakłaniana do popełnienia czynu zabronionego (art. 18 § 2 k.k) przez obecne władze uczelni w związku z art. 228 § 3 k.k i art. 271§ 3 k.k w zw. z art. 11 § 2 k.k.
Wobec każdej z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze tj. poręczenie majątkowe w kwocie 150 tys. złotych, zakaz opuszczania kraju połączony zatrzymaniem paszportu do czasu wpłacenia poręczenia majątkowego.
Sprawa jest rozwojowa
To już siódma akcja funkcjonariuszy Delegatury CBA w Rzeszowie w śledztwie dotyczącym Collegium Humanum. W sprawie planowane są kolejne realizacje. Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymane kobiety to nauczycielki akademickie z Odessy. Brały one udział w zorganizowanej grupie przestępczej, założonej i kierowanej przez Pawła Cz., w ramach której uprzednio wielokrotnie uzyskiwały poświadczające nieprawdę dokumenty z Collegium Humanum.
W wyniku przeszukania pomieszczeń hotelowych funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli gotówkę w kwocie 40 tys. dolarów oraz dane ponad 60 osób, które miały uzyskać poświadczające nieprawdę dokumenty.
Śledztwo
W ramach śledztwa 21 lutego 2024 r. sześciu osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw polegających na wystawianiu poświadczających nieprawdę dokumentów ukończenia studiów podyplomowych w prywatnej uczelni Collegium Humanum i przyjmowaniu w związku z tym korzyści majątkowych. Zarzut kierowania zorganizowaną grupą usłyszał były rektor Paweł Cz. Zarzuty wobec byłego rektora były następnie systematycznie uzupełniane.
W toku śledztwa zarzuty korupcyjne przedstawiono również Arturowi G., byłemu dyrektorowi Biura Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Ponadto kilku byłym i obecnym rektorom wyższych uczelni postawiono zarzuty wielokrotnego wręczania korzyści majątkowych pracownikom i członkom Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
W dniu 11 września 2024 roku zatrzymano, a następnie postawiono zarzuty politzkowi Ryszardowi Cz. i jego żonie Emilii H.
Łącznie zarzuty ma już około 40 osób.
.