Nowa ścieżka przyrodniczo-historyczna „Caryńskie” BdPN już otwarta
USTRZYKI GÓRNE. GMINA LUTOWISKA. Jak informuje BdPN, na wiosnę przy ścieżce zainstalowane zostaną jeszcze przystanki edukacyjne oraz przygotowany zostanie przewodnik.
Fot. BdPN
Początkowo ścieżka prowadzi od parkingu „Dwernik Kamień” w Nasicznem stokówką przez teren Nadleśnictwa Lutowiska na Przełęcz Nasiczniańską w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Dalej kieruje nas przez tereny nieistniejącej wsi Caryńskie aż do Przełęczy Przysłup Caryński (785 m n.p.m.), gdzie znajduje się Koliba Studencka Politechniki Warszawskiej. Stąd można udać się dalej szlakiem na Połoninę Caryńską lub zejść do Bereżek, albo zawrócić w powrotną drogę.
Powstanie ścieżki jest efektem dobrej współpracy z Nadleśnictwem Lutowiska oraz gminą Lutowiska, która przekazała w tym roku do BdPN teren dawnego cmentarza przycerkiewnego. Został on uporządkowany. Prace będą tam zresztą jeszcze kontynuowane.
Tuż przy cmentarzu znajduje się odnowiony we wrześniu krzyż przydrożny z 1911 r. fundacji Petra Minko. Prace były zrealizowane na zlecenie BdPN w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków”. Całość układu przestrzennego krzyża przydrożnego dopełniały dwa stare jesiony, z których pozostał do dziś tylko jeden. Posadzono więc młody jesion. Nosi on wdzięczną nazwę „Caryńczyk”.
Natomiast wyjątkową atrakcją przyrodniczą ścieżki są malownicze kaskady na potoku Caryńczyk, które można podziwiać z punktu widokowego tuż za cmentarzem. Ponadto można obserwować liczne ślady zwierząt, w tym rozlewisko bobrów przyciągające różne gatunki ptaków, płazów i owadów.
W krajobrazie można też dostrzec wiele śladów dawnego, kilkuwiekowego użytkowania, jak m.in.: łanową strukturę wsi i terasowy układ pól, carynki i polany śródleśne, a także zdziczałe drzewa owocowe, stare lipy, jesiony oraz jawory, wyznaczające dawną zabudowę i przebieg dróg.