Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Mieszkanie dla Młodych – w Rzeszowie najniższa dopłata

Opublikowano: 2013-11-26 23:40:38, przez: admin, w kategorii: Biznes

Od początku 2014 roku startuje rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych „Mieszkanie dla Młodych”. Ma on pomóc młodym ludziom, do 35 roku życia, w zakupie ich pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego.

Mieszkanie dla Młodych – w Rzeszowie najniższa dopłata

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Rządowy program wspiera rodziny z dziećmi, które mogą liczyć na dofinansowanie zakupu mieszkania w wysokości 20%. Należy jednak podkreślić, że dopłata do kredytu hipotecznego nie będzie liczona od wartości kupowanego mieszkania, a od średniej dla danej gminy, czyli tzw. „wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw powierzchni użytkowej”. Warunek ten pozwala na zakup mieszkania w określonej cenie. Jak pokazują prognozy analityków finansowych, we Wrocławiu 1 metr kwadratowz mieszkania objętego programem może kosztować do 4 774 zł, w Warszawie jest to już 5 864,65 zł, w Poznaniu 5 604,50 zł. Najniższy wskaźnik prognozowany jest na poziomie 4 105, 20 zł za 1 mkw dla Rzeszowa.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Projekt ustawy, zakładający dopłaty do kredytów hipotecznych, został podpisany przez Prezydenta i zgodnie z założeniem wejdzie w życie 1. stycznia 2014 roku. Oznacza to, że program „Mieszkanie dla Młodych” znajdzie się w ofercie wybranych banków komercyjnych już z początkiem nowego roku. Z programu mogą skorzystać osoby, które spełnią określone warunki. Pierwszym kryterium jest wiek - jeden z małżonków nie może być starszy niż 35 lat. Po drugie musi być to dla kupującego pierwsza nieruchomość mieszkalna, która na dodatek powinna być kupiona na kredyt w złotych rozpisany na przynajmniej 15 lat, który stanowić będzie co najmniej połowę ceny zakupu. W projekcie programu szczegółowo został opisany także lokal, który beneficjent chce nabyć.

Przede wszystkim powinno być to mieszkanie z rynku pierwotnego, nie większe niż 75 mkw. W przypadku domu jednorodzinnego graniczną powierzchnią jest 100 mkw. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy beneficjentem programu jest rodzina z przynajmniej trójką dzieci. Może ona kupić lokal o 10 mkw większy.

Warto jednak pamiętać, że aby otrzymać dopłatę, należy kupić mieszkanie odpowiednio tanie. Warunkiem koniecznym jest bowiem zmieszczenie się w limicie cenowym. Obwarowania te są zróżnicowane w zależności od lokalizacji i wyznaczane jako 110% średniej z dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Konkretne limity ceny 1 mkw zostaną ogłoszone wraz z początkiem 2014 roku i będą aktualizowane co kwartał.

- Pomimo wielu warunków, które beneficjenci powinni spełnić, program umożliwia otrzymanie dopłaty od państwa w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych - wyjaśnia Renata Hoffman, p.o. managera ds. marketingu w firmie Baumit. - Warto podkreślić, że program „Mieszkanie dla Młodych” jest też szansą na poprawienie koniunktury w budownictwie mieszkaniowym. Zakłada on bowiem zakup mieszkań wyłącznie z rynku pierwotnego, co oznacza ożywienie wśród deweloperów. Skorzystają także wykonawcy, jak również producenci materiałów budowlanych, którzy będą zobligowani do zaspakajania potrzeb rynku. Opracowany przez rząd program jest zatem szansą nie tylko dla młodych obywateli chcących się usamodzielnić i kupić mieszkanie, ale także dla całej branży związanej z budownictwem.