Staw w zabytkowym parku w Jasienicy Rosielnej zrewitalizuje firmy Hydro
JASIENICA ROSIELNA. Przedsięwzięcie będzie zrealizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj” i potrwa 11 miesięcy. Gmina zapłaci za to 1 191 740 zł (limit wynosił 1 224 100 zł).
Fot. dokumentacja przetargowa
Firma Hydro z Posady Górnej była jedynym oferentem. Na rozstrzygnięcie trzeba było jednak długo czekać. Oferta otworzona została jeszcze w lipcu.
Program funkcjonalno-użytkowy (koncepcja) planowanego przedsięwzięcia jest już gotowy, więc Hydro nie będzie musiała rozpoczynać pracy od zera.
Przypomnijmy, zamówienie dotyczy rewitalizacji stawu środkowego z zabytkowym parku podwroskim w Jasienicy Rosielnej.
„Staw główny centralnie położony w parku zachowany jest w zarysach planu pochodzącego z XIX w. Na wierzchołkowej części półwyspu usypany został na przełomie XIX i XX w. kopiec krajobrazowy. (…) Park podworski jest miejscem historycznym, które stanowiło własność rodu Załuskich, a następnie Wysockich. W parku do czasów obecnych nie pozostało zbyt wiele z zabudowań dworskich, jedynie resztki kolumnowego partyku, piwnica rządcówka, w której mieści się obecnie przedszkole oraz kilka wiekowych drzew pochodzących przede wszystkim z II połowy XIX wieku oraz początku XX wieku, świadczące o dawnej świetności dworu. (…)” (PFU)
W ramach rewitalizacji planuje się przede wszystkim odmulenie stawu „ze względu na utratę pierwotnej pojemności retencyjnej”. Prace dotyczą ok. 1,30 ha. Głębokość stawu po odtworzeniu ma wynosić od ok. 0,50 m do ok. 1,40 m. Umocnione mają zostać też jego skarpy.
W centralnej części stawu pozostanie charakterystyczna owalna wyspa o powierzchni ok. 560 m2. Ok. 320 m2 stanowić będą tereny zielone z nasadzeniem zieleni niskiej (trawy) oraz wysokiej (drzew), natomiast na powierzchni ok. 240 m2 powstanie trzcinowisko dla kaczek.
Z kolei w południowo-zachodniej części stawu - na wysokości kopca widokowego, na którym zlokalizowana jest altana w stylu angielskim - uformowany zostanie brzeg tworząc w tym miejscu cypel - „o powierzchni ok. 390 m2, z czego ok. 290 m2 stanowić będą tereny zielone, na ok. 100 m2” kamienna ścieżka.