Najbardziej innowacyjne energetycznie samorządy nagrodzone
Opublikowano: 2024-09-10 13:18:58, przez: admin, w kategorii: Samorządy
Podczas Konferencji Bezpieczeństwo energetyczne filary i perspektywa rozwoju, która odbywa się w Rzeszowie, wręczone zostały nagrody w IV edycji Konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Jest to bezpłatny dla uczestników konkurs, który organizuje Instytut Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza.
Pierwszą nagrodę i tytuł Lidera dostał Orzysz w powiecie piskim (województwo warmińsko-mazurskie). W mieście powstała nowa ciepłownia na biomasę, zmodernizowana została także sieć ciepłownicza. Korzystać z niej będą nie tylko mieszkańcy, ale również umieszczony w mieście duży garnizon wojskowy,
- Orzysz idzie w kierunku miast zielonego, chcemy być miastem uzdrowiskowym – mówił podczas odbierania nagrody Zbigniew Włodkowski, burmistrz miasta.
Tytuł vicelidera otrzymał Pułtusk (województwo mazowieckie) za projekt „Zielony transport publiczny”. W ramach zadania zostały zakupione dwa, fabrycznie nowe autobusy o napędzie elektrycznym.
Drugim wiceliderem został Ciechanów (województwo mazowieckie). W 2023 r. w Ciechanowie powstała elektrociepłownia. W mieście powstała instalacja wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji.
- Transformacja energetyczna takich miast jak Ciechanów to dokładanie ważnej cegiełki do transformacji w całym kraju – mówił Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa. -
Wyróżnienie w kategorii Metropolis Mocy otrzymała Gdynia za projekt „Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet”. Była to akcja społeczna, w której zachęcano mieszkańców do skorzystania z bezpłatnego badania swojej nieruchomości kamerą termowizyjną. Było to połączone z kampanią informacyjną na temat oszczędzania energii i poprawy efektywności energetycznej budynków.
- Ta nagroda to docenienie przede wszystkim naszych mieszkańców, którzy licznie wzięli udział w naszej akcji – powiedziała Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
Organizatorem Konkurs jest Instytut Polityki Energetycznej im. Łukasiewcza. O przyznaniu nagrody zadecydowała kapituła, w skład której wchodzili naukowcy i eksperci.
- Celem naszego konkursu jest zidentyfikowanie i nagrodzenie najlepszych rozwiązań przyczyniających się do transformacji energetyki w lokalnej skali – mówi dr inż. Sławomir Stec, Instytut Polityki Energetycznej, koordynator konkursu.
Kapitule przewodniczy prof. Jarosław Sęp z Politechniki Rzeszowskiej.
Korzystamy z plików cookies i umożliwiamy zamieszczanie ich stronom trzecim. Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Uznajemy, że kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę.