V Krajowe Dni Pola w Boguchwale czyli duża wystawa rolnicza
Tegoroczna wystawa rolnicza w podrzeszowskiej Boguchwale na terenach Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego będzie dłuższa i większa niż zwykle. W dniach 14-16 czerwca 2024 roku na V Krajowe Dni Pola. To okazja do zobaczenia najnowszego sprzętu rolniczego czy zwierząt z czołowych hodowli w regionie. Ale także okazja do kupienia wyrobów spożywczych prosto od producentów.
Dni Pola to cykliczna impreza, organizowana corocznie w innym województwie. W tym roku odbędą się one w podrzeszowskiej Boguchwale, zamiast tradycyjnych Dniu Otwartych Drzwi Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Tegoroczne wydarzenie odbywające się pod hasłem „Nowoczesne rolnictwo” i promować ma innowacje w produkcji roślinnej.
Podczas V Krajowych Dni Pola Boguchwała 2024 przy ul. Suszyckich 9 (hotel z kominem) będą odbywać się imprezy towarzyszące: wystawa bydła mięsnego, wystawa bydła mlecznego, wystawa koni, wystawa owiec i kóz, wystawa alpak, mistrzostwa drobiu ozdobnego, wystawa królików. Traktory i zwierzęta będę prezentowane na tzw. błoniach czy łąkach za pałacem.
Poza trwającymi na zewnątrz wystawami odbędą się prezentacje ekspertów, panele dyskusyjne, warsztaty. Będziemy mieli okazję przyjrzeć się najnowszym trendom w dziedzinie agrotechniki, ochrony roślin, hodowli zwierząt, a także zrównoważonej produkcji żywności. Dla rolników i szeroko rozumianego sektora rolnego będzie to do nawiązywania relacji biznesowych, wymiany doświadczeń oraz promocji innowacyjnych rozwiązań.
Atrakcjami imprezy będą:
Strefa myślistwa i łowiectwa. Tu odbędą się pokaz psów myśliwskich,pokazy sokolnicze, wystawa trofeów myśliwskich czy wystawa klubu kolekcjonera Polskiego Związku Myśliwskiego czy pokaz pracy pilarzy). Będzie można spróbować strzelania z łuku oraz z broni laserowej.
Miasteczko bazarkowe – nawiązujące do comiesięcznych Podkarpackich Bazarków będzie miejscem sprzedaży produktów rolnych, produktów przetwórstwa i rzemiosła. Sprzedawać będą je sami rolnicy i wytwórcy.
Strefa gospodarstw ekologicznych czyli szeroki wybór produktów zgodnych z zasadami rolnictwa ekologicznego, obejmujący świeże warzywa, owoce oraz pieczywo takie jak chleb, bułki, ciasta i inne wyroby piekarnicze, wytworzone z ekologicznych składników, pozbawionych konserwantów i sztucznych barwników. W ofercie znajdą się także produkty nabiałowe, jak mleko, sery, jogurty i twarogi, oraz różnorodne wyroby zbożowe, w tym makarony i kasze. Dostępne będą również soki owocowe, herbaty ziołowe oraz bogaty wybór przetworów warzywnych i owocowych.
Świat ryb i oczka wodne
Znajdziesz tam potrzebny sprzęt do przydomowej hodowli ryb: pompy, filtry, karmy, leki, środki na glony oraz wspaniałe karpie Koi i inne ryby ozdobne do Twojego wodnego ogrodu. Ponadto będzie można podziwiać lilie wodne od popularnych odmian po prawdziwe rarytasy. Dodatkową atrakcją będzie stoisko ze sprzętem wędkarskim, na którym będzie można zobaczyć, a także zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze produkty.
Strefa Odnawialnych Źródeł Energii. Zaprezentowane zostaną w niej nowoczesne rozwiązania w zakresie zastosowania pomp ciepła, magazynów energii, paneli fotowoltaicznych oraz energooszczędnych technologii. Zainteresowane osoby będą mogły uzyskać informacje na temat wykorzystania surowców rolniczych do produkcji biomasy i biogazu.
Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych
Uczestniczący w wystawie najlepsi hodowcy zaprezentują swoje zwierzęta. Na zwiedzających czekać będą wybitne sztuki bydła mlecznego i mięsnego, konie, owce i kozy, alpaki, ryby, pszczoły oraz zwierzęta futerkowe. Nie zabraknie również licznie prezentowanych gatunków drobiu ozdobnego i użytkowego, w tym m.in.: bażantów, gołębi, pawi, indyków, przepiórek, kur, kaczek i gęsi.
Ponadto odbędzie się druga edycja Mistrzostw Polski Południowo-Wschodniej Drobiu Ozdobnego, które w ubiegłym roku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Będzie to wyjątkowa okazja do podziwiania najpiękniejszych i najbardziej egzotycznych ptaków, które zachwycą nas swoim wyglądem, upierzeniem, a w niektórych przypadkach nawet śpiewem.
Strefa Maszyn Rolniczych
Dla zwiedzających V Krajowe Dni Pola wartą obejrzenia będzie Strefa Maszyn Rolniczych, w której eksponowane będą maszyny rolnicze wykorzystujące potencjał nowoczesnych technologii.
Odwiedzający będą mogli zobaczyć najnowszej generacji sprzęt rolniczy: ciągniki, agregaty uprawowe, kosiarki, prasy, rozsiewacze nawozów, opryskiwacze, systemy nawadniania, drony, maszyny do mechanicznego zwalczania chwastów, mulczery oraz siewniki.
Pokazy pracy
Pokazy pracy sprzętu odbędą się na polu doświadczalnym ODR w Boguchwale przy ul. Technicznej 4 (rejon dawnej tzw. „radiostacji” czyli nie na terenie przy ul. Suszyckich). Prezentowana będzie m.in. praca agregatu do bezorkowej uprawy pasowej strip-till, praca urządzenia do pobierania prób gleby, a także prezentacja dronów z ich zastosowaniem w rolnictwie oraz pokaz autonomicznych robotów polowych.
Przy ul. Technicznej 4 mieści się także Demonstracyjna Pracownia Odnawialnych Źródeł Energii wyposażona w modułowe stanowiska dydaktyczne. Pracownicy PODR pomogą zrozumieć sens i zasady działania paneli fotowoltaicznych w trakcie pokazów, pomiarów sprawności cieplnej kolektora na pompie ciepła czy stymulacji rekuperatora na zmianę aktualnych warunków otoczenia.
NIEDZIELA, 16 CZERWCA 2024 r.
9.00-9.10 Rozpoczęcie trzeciego dnia V KDP
9.00-16.00 Zwiedzanie stref tematycznych: Nauki i Doradztwa, Innowacji, Pszczelarstwa, Ogrodnictwa i Poletek Doświadczalnych, Poznaj Podkarpackie, Pracownia OZE WYDARZENIA NA SCENIE:
10.00-11.00 Występ zespołu folklorystycznego
11.40-11.55 Pokaz wykonania kompozycji kwiatowych - ZSCKR w Brzostku
12.00-12.30 Konferencja „Nowoczesne technologie w rolnictwie” cz. Il
12.35-13.35 Właściwości ziół chińskich i ich uprawa — Bartosz Jemioła
13.40-14.10 Występ Kapeli Kmiecie
14.15-14.30 Pokaz gotowania przy użyciu nowoczesnych technik kulinarnych — sous vide, ZSCKR w Brzostku
14.30-15.00 Występ zespołu folklorystycznego
15.30-16.00 Występ zespołu folklorystycznego
9.00-16.00 PIĄTEK, SOBOTA, NIEDZIELA
WYDARZENIA NA POLU DOŚWIADCZALNYM:
-
Prezentacja poletek i doświadczeń polowych, kolekcji ziół i roślin miododajnych oraz sadu tradycyjnego
-
Prezentacja najnowszych rozwiązań mechanizacyjnych w rolnictwie
-
Pokaz siewnika w technologii strip-till
Mzuri CLASS firmy Agromasz • Warsztaty pn. „Rozpoznawanie agrofagów w roślinach rolniczych” ( monitoring szkodników na polach uprawnych, rozpoznawanie chorób w roślinach rolniczych, identyfikacja chwastów w zasiewach)
-
Prezentacja „Platformy Sygnalizacji
Agrofagów” IOR-PIB w Poznaniu
-
Konkurs „Nowoczesne rolnictwo w UE” • Możliwość pracy ciągnikami CLASS z maszynami uprawowymi • Pokaz nowoczesnego opryskiwacza samojezdnego z systemem wykrywania chwastów • Prezentacja stabilizacji belki polowej na torze przeszkód
-
Pokaz siewnika do kukurydzy najnowszej technologii przenoszenia nasion • Praca ciągnikami marki New Holland z maszynami towarzyszącymi • Pokaz pracy nowoczesnego rozsiewacza, aplikacja nawozu na podstawie stworzonej mapy pola i zbadanej zasobności gleby • Pokaz nowoczesnych maszyn wykorzystywanych w doświadczalnictwie - Kombajn poletkowy i siewnik samojezdny SDOO Przecław
-
Pokaz dronów z kamerami multispektralnymi
-
oznaczenie zasobności roślin w azot • Pobieranie prób glebowych, tworzenie map zasobności, przeliczanie prób za pomocą nośnika narzędzi (np. quada)
-
Pokaz pracy zabytkowych silników stacjonarnych - Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej • Pokaz nawadniania roślin z wykorzystaniem deszczowni szpulowej WYDARZENIA W STREFIE NAUKI I DORADZTWA
-
Prezentacja wykorzystania teledetekcji w ocenie stanu upraw i zdrowotności roślin oraz aplikacji mobilnej do oceny i identyfikacji chorób
-
Konkursy i atrakcje przygotowane przez ODR-y i Instytuty Naukowo-Badawcze
-
Prezentacja prac konkursu
„Swiatło na nowoczesne rolnictwo”
-
Konkurs „Dojenie krowy”
-
Rozpoznawanie nasion
-
Koło Fortuny (test wiedzy)
-
Konkurs „20 lat Polski w Unii Europejskiej” • Multimedialna tablica (krzyżówki, rozpoznawanie zwierząt, ptaków, owadów itp.)
-
Fotobudka 360
WYDARZENIA W STREFIE OGRODNICTWA:
-
Pokaz praktycznego wykorzystania ziół w kompozycjach florystycznych
-
Warsztaty dla dzieci „Ziołowa makatka” • Pokaz destylacji ziół olejkowych połączony z warsztatami z aromaterapii • Spacery zielarskie „Poznajmy zioła chińskie” i „Jakie to ziele”, Jadalne chwasty
-
Warsztaty rozpoznawania szkodników sadu
-
Warsztaty rozpoznawania ziół • Quiz „Rozpoznawanie roślin wskaźnikowych” przy pasach kwietnych
WYDARZENIA W STREFIE PSZCZELARSTWA:
-
Warsztaty tworzenia świec z wosku pszczelego
-
Warsztaty Rodzina pszczela z bliska • Warsztaty Produkty pochodzenia pszczelego WYDARZENIA W STREFIE INNOWACJI:
-
Prezentacja Firmy Seth Software Sp. z o.o.
-
Lider Grupy Operacyjnej „MORO”
-
Prezentacja Original Food Sp. z o.o.
— Lider Grupy Operacyjnej „Original Food”
-
Prezentacja Grupy Operacyjnej „LODRON”
-
Prezentacja KSGD:
-
Gospodarstwo FIGA Maziejuków
-
Winnica WIDOKOWA Stanisławczyków
-
Gospodarstwo URBANEK
• Promocja platformy doradczej eDWlN
PRACOWNIA DEMONSTRACYJNA OZE:
Prezentacja pracowni demonstracyjnej
— wykorzystanie OZE na obszarach wiejskich
SEKTOR PODKARPACKIE TARGI ul. Suszyckich 9, 36-040 Boguchwała
SOBOTA, 15 CZERWCA 2024 r.
8.00-8.10 Rozpoczęcie drugiego dnia V KDP
8.OO-16.OO Zwiedzanie stref tematycznych:
Miasteczka Bazarkowego, Rozwoju Obszarów Wiejskich, Myślistwa i Łowiectwa, Gospodarstw Ekologicznych, OZE WYDARZENIA NA SCENIE:
10.30-11.00 Występy zespołów i kapel
12.20-12.40 Podsumowanie konkursu ,Najciekawszy hotel dla owadów pożytecznych”
13.00-13.30 Występy zespołów i kapel
13.30-14.00 Wręczenie nagród laureatom konkursów:
,Najlepszy produkt podkarpacki”, „Tradycyjne prace w gospodarstwie wiejskim”
1400-15.00 Występy zespołów i kapel
NIEDZIELA, 16 CZERWCA 2024 r.
8.00-8.10 Rozpoczęcie trzeciego dnia V KDP
8.00-16.00 Zwiedzanie stref tematycznych:
Miasteczka Bazarkowego, Rozwoju Obszarów Wiejskich, Myślistwa i Łowiectwa, Gospodarstw Ekologicznych, OZE
9.00 Msza św. w intencji rolników — kościół parafialny w Boguchwale
10.00 Przemarsz z kościoła w asyście orkiestry dętej
WYDARZENIA NA SCENIE:
10.30-11.00 |
Koncert orkiestry dętej |
11.00-11.30 |
Wystąpienia zaproszonych gości |
11.30-12.00 |
Ogłoszenie wyników wystawy hodowlanej (superczempiony) |
12.00-12.30 |
Wręczenie nagród w konkursie ,Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego 2023” |
12.30-13.15 |
Wręczenie nagród laureatom konkursu „DORADCA ROKU” |
13.15-13.45 |
Podsumowanie konkursów: ,Najlepszy produkt podkarpacki”, „Tradycyjne prace w gospodarstwie wiejskim” |
13.45-14.20 |
Występ zespołu folklorystycznego |
14.20-15.00 Występ zespołu Pieśni i Tańca Kompanija
8.00-16.00 SOBOTA, NIEDZIELA
WYDARZENIA W SEKTORZE
PODKARPACKICH TARGÓW:
Bezpłatne konsultacje z przedstawicielami instytutów naukowo-badawczych, doradcami i specjalistami branżowymi Promocja produktów tradycyjnych i rękodzieła ludowego
Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich — degustacja lokalnych i tradycyjnych produktów kuchni podkarpackiej
• Wystawa owady i pajęczaki w Polsce — fakty, mity i ciekawostki (pałac od strony Stawiska)