Wnioski dalej spływają
PODKARPACKIE. W podstawowym terminie składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2011 r., czyli od 15 marca do 16 maja, do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło w województwie podkarpackim 111 024 wniosków.
Liczba ta z całą pewnością będzie większa, ponieważ część rolników zdecydowała się na złożenie swoich wniosków za pośrednictwem poczty. W tym przypadku o zachowaniu terminu zdecyduje data nadania przesyłki.
Ponadto podkarpaccy rolnicy składali wnioski o przyznanie wsparcia w ramach "Programu rolnośrodowiskowego". Biura Powiatowe ARiMR przyjęły w sumie 5 862 wnioski na łączną kwotę dofinansowania ponad 38,4 mln.zł. Z tej liczby 896 to wnioski rolników, którzy po raz pierwszy rozpoczynają w swoich gospodarstwach wdrażanie działań objętych takim wsparciem. Każdy rolnik otrzymujący dopłaty rolnośrodowiskowe, musi prowadzić działalność zgodnie z zasadami obowiązującymi w tym programie przez kolejne pięć lat.
Tegoroczny nabór wniosków jest już ósmym z kolei, w którym rolnicy mogą ubiegać się o płatności bezpośrednie będące głównym instrumentem Wspólnej Polityki Rolnej realizowanej przez Unię Europejską. W ramach dopłat za 2011 rok polscy rolnicy otrzymają w sumie ok. 3,34 mld euro.
- Od 1 stycznia br. obowiązują dodatkowe normy i wymogi wzajemnej zgodności – przypomina Izabela Kulaga z podkarpackiego oddziału ARiMR. - Wszyscy rolnicy otrzymali wysłaną im za pośrednictwem poczty broszurę o tych wymogach a ponadto wykaz norm i wymogów dostępny jest na stronie internetowej
www.arimr.gov.ploraz biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.
Statystyka:
ONW - 39 211 wniosków,
Do powierzchni upraw roślin przeznaczonych na paszę – 42 793 wnioski,
Do powierzchni uprawy chmielu (chmiel historyczny) – 2 wnioski,
Do powierzchni upraw strączkowych, motylkowatych drobnonasiennych – 4 346 wniosków,
Płatności cukrowe – 987 wniosków,
Płatności z tytułu owoców miękkich – 1 631 wniosków,
Płatności z tytułu owoców i warzyw – 1 wniosek
Specjalne płatności do krów – 29 943 wnioski,
Specjalne płatności do owiec – 175 wniosków
ra