Bezpłatny konkurs dla innowacyjnych energetycznie samorządów - przedłużenie terminu
Trwa nabór gmin-uczestników do bezpłatnego Konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. To możliwość promowania najciekawszych rozwiązań dotyczących oszczędności energii, wdrażania nowych źródeł energii i paliw, ochrony klimatu, a także aktywizacji mieszkańców w tej dziedzinie.
Rezultaty projektu „Budowa sieci ciepłowniczej wraz z węzłami cieplnymi w Gminie Potęgowo”. Fot. Urząd Gminy Potęgowo
W konkursie chodzi o nagrodzenie samorządów najbardziej zaangażowanych w modernizację sektora energii na swoim terenie, a także przyczyniających się do realizacji założeń krajowej i unijnej polityki klimatyczno-energetycznej. Udział mogą brać wszystkie samorządy gminne w Polsce. Wszystkie zgłoszone projekty będą oceniane przez kapitułę złożoną z naukowców, ekspertów oraz dziennikarzy branżowych.
Co ważne, zgłoszenia można składać do 31 października 2023 r. To dłużej niż organizatorzy planowali ogłaszając konkurs.
- Po prośbach i sugestiach ze strony samorządów, a szczególnie ze strony przedsiębiorstw energetyki cieplnej zdecydowaliśmy się przedłużyć termin naboru – mówi dr inż. Sławomir Stec, koordynator konkursu, ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza.
W konkursie oceniane będą zrealizowane w 2022 r. przedsięwzięcia, inicjatywy, projekty i zadania (a także ich rezultaty). Kategorie konkursu są następujące:
- Inwestycja Roku z zakresu budownictwa;
- Inwestycja Roku z zakresu transportu;
- Akcja Społeczna Roku, przyczyniająca się do podnoszenia wiedzy i świadomości społecznej w zakresie efektywności energetycznej.
Przedsięwzięcia te powinny mieć charakter innowacji produktowych, procesowych, organizacyjnych, ekologicznych, marketingowych, społecznych, publicznych itp.
Każda gmina, która uzyska co najmniej 50 punktów (50% możliwych do zdobycia), otrzyma Certyfikat Innowacyjnego Energetycznie Samorządu.
Dodatkową, ale bardzo ważną kategorią jest Aspirujący Innowator Roku w dziedzinie ciepłownictwa. W tej kategorii oceniane są koncepcje projektów dotyczących modernizacji ciepłowni podlegających samorządom. Nagrodą w tej kategorii będzie sfinansowanie kosztów przygotowania dokumentacji inwestycyjnej, tak by samorząd mógł sięgnąć po środki z unijnego instrumentu ELENA.
ELENA (skrót od słów European Local Energy Assistance) jest instrumentem Komisji Europejskiej, zarządzanym przez Europejski Bank Inwestycyjny, finansowanym z programu Horyzont 2020. Dzięki niemu można finansować przygotowanie (ale nie wdrożenie) inwestycji w efektywność energetyczną.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 27 listopada 2023 r. podczas III Kongresu 3W (Woda, Wodór, Węgiel) w Warszawie w DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Centre Warsaw).
Dzięki wsparciu partnerów, udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny.
Więcej informacji na stronie https://www.instytutpe.pl/konkursjst-iii
Link do formularza zgłoszeniowego https://www.instytutpe.pl/konkursjst-iii/formularz-zgloszeniowy-3/
Organizatorem konkursu jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza przy współpracy z Partnerem Generalnym - Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Partnerem Strategicznym – Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Sponsorem Głównym Polską Spółką Gazownictwa Spółka z o.o., a także Sponsorem Wspierającym – Metrolog S.A. i Partnerem Srebrnym – Polską Grupą Energetyczną S.A.