W domu rodzinnym prof. Pigonia w Komborni powstało Centrum Kultury Wsi Podkarpackiej
KORCZYNA. Organizatorem wydarzenia była Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie.
Fot. korczyna.pl
Postać prof. Stanisława Pigonia większości przybliżać chyba nie trzeba. Ale niech tam... To profesor uniwersytecki, były rektor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, historyk literatury, badacz zajmujący się życiem i twórczością Adama Mickiewicza. Był jednak także odkrywcą twórczości samorodnych pisarzy chłopskich. Jego imię nosi biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Nie bez powodu. Po śmieci profesora, zgodnie z jego wolą, cały zgromadzony przez niego księgozbiór został przekazany - wówczas jeszcze - Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie.
Dom rodzinny Pigoniów znajduje się w górze miejscowości, obecnie przy ul. Górskiej. Gospodarstwo składa się z dwóch budynków - mieszkalnego i gospodarczego. Dom mieści dwie izby, sień, stajnię (obecnie murowaną, niegdyś, jak pozostała część budynku - drewnianą) oraz komorę. Do chałupy już w latach dorosłości Stanisława Pigonia dobudowano pomieszczenie będące swego rodzaju pracownią - „gabinetem”, a zarazem sypialnią wypoczywającego w rodzinnej miejscowości profesora. Mimo galicyjskiej nędzy, która towarzyszyła dzieciństwu Stanisława Pigonia zawsze spędzał on tu okres wakacyjny, przy okazji doceniając upór i poświęcenie mieszkańców wsi.
A wszystko zaczęło się od zakupu „Pigoniówki” z rąk prywatnych przez ówczesną Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Krośnie w 2010 r. O możliwości zakupu poinformowała władze uczelni pochodząca z Komborni jedna ze studentek, zajmująca się profesorem z Komborni. Budynek był w bardzo złym stanie technicznym. Obiekt - zarówno dom jak i obejście - dzęki zaangażowaniu finansowemu krosnieńskiej uczelni udało się jednak wyremontować. Dodatkowo na rzecz powstającego Centrum zostały przekazane sąsiadujące z gospodarstwem działki rolne. Tu darczyńcami była Agencja Nieruchomości Rolnych oraz gmina Korczyna.