Podkarpackie winnice
PODKARPACKIE. Jeszcze niedawno winorośle można było spotkać przypadkiem w przydomowych ogródkach czy przy płotach. Dzisiaj w regionie profesjonalnych winnic jest już blisko 150. Tworzone są specjalne szlaki, cyklicznie organizuje się wydarzenia zrzeszające producentów i miłośników tego trunku.
Marek Nowiński, winiarz z miejscowości Przysiek. Fot. winiarzepodkarpacia.pl
Początki uprawy na tym obszarze sięgają przełomu X i XI wieku. Jednak silna konkurencja zagranicznych wytwórców, głównie z Węgier, doprowadziła do stopniowego zaniku produkcji. Uprawa winorośli ponownie stała się popularna dopiero w latach 80. ubiegłego wieku. Od tego czasu rozwój winiarstwa w południowo-wschodniej Polsce jest jednym z najbardziej dynamicznych w skali kraju. Konkurujemy z dwoma regionami czyli lubuskim i małopolskim.
Nie od razu winnice zbudowano
Prawie 10 lat temu prowadzony był na Podkarpaciu program szkoleniowy „Podkarpackie winnice" (dofinansowany przez samorząd województwa, gdy marszałkiem był Leszek Deptuła), który poskutkował powstaniem około 40 nowych lokalizacji. Do naszego województwa przyjeżdżali Sukces ten był niejako bodźcem do realizacji kolejnego przedsięwzięcia, tym razem pod nazwą „Na winiarskich ścieżkach Podkarpacia” (przez Związek Gmin z Dorzecza Wisłoki, czyli samorządy głównie z powiatu jasielskiego). Wysiłki zdeterminowanych winiarzy opłaciły się. Dzisiaj winiarstwo na Podkarpaciu to przede wszystkim średnie i małe winnice. Choć są niewielkie, to standard produkowanych tutaj trunków jest ceniony nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.
Nie tylko produkcja
Idea rozwoju winiarstwa przyniosła efekty nie tylko w postaci tworzenia kolejnych winnic, ale i podnoszenia poziomu wyrobów. Od kilku lat funkcjonuje Podkarpacki Szlak Winnic. Co więcej, regionalni producenci dostrzegli także potencjał enoturystyki. Wielu, spośród właścicieli ponad setki winnic, przyjmuje turystów. W okolicach Jasła, Krosna, Sanoka, Rzeszowa czy Jarosławia miłośnicy tego trunku mogą nie tylko zwiedzić szlaki, ale poznać tajniki uprawy winorośli i spróbować regionalnych wyrobów. To zresztą sposób na zarabianie winnic. Prawne ograniczenia pozostają problemem dla winnic w całym kraju.
Media o podkarpackich winnicach.
Wina produkowane w południowo-wschodniej Polsce były programu Uprawiamy Biznes, emitowanego przez stację TVR. Ekipa telewizyjna odwiedziła dwie winnice: Jana w Zarzeczu k. Jasła, Nowińskich z Przysiek, a także restaurację Hotelu Senator Gran Via w podrzeszowskiej Olchowej. W trakcie nagrania ekspert firmy Timac Agro przeprowadził badanie fluorometryczne, czyli zawartości składników pokarmowych w roślinie..