Wodorowe stacje paliw powstaną w Rzeszowie i w Nowej Sarzynie
PODKARPACKIE.
Od lewej Joanna Podubny, członek zarządu Polenergia ENS Sp. z o.o.; wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski i Jacek Głowacki, prezesa Polenergia ENS Sp. z o.o.
Dziś (wtorek, 27 czerwca 2023 r.) w Rzeszowie podpisana została umowa między spółką Polenergia Nowa Sarzyna (grupy Polenergia) a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie budowy dwóch stacji paliw.
Kwota dofinansowania to 20 mln zł złotych, co stanowi 43 proc. inwestycji. Całość inwestycji to 68 mln zł. Firma będzie produkować wodór w Nowej Sarzynie, w Elektrociepłowni
- Gospodarka wodorowa to absolutna nowość, nie ma jeszcze zielonego wodoru, ale Podkarpacie pokazuje, że jest w czole w tym trendzie – mówi Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW. - Dwie stacje tankowania, nigdzie takich nie ma w Polsce. Na Podkarpaciu będą jedne z pierwszych w Polsce
Firma zamowiła elektrolizer zielonego wodoru, z norweskiej firmy Hystar, który pod koniec 2024 r. dotrze do Nowej Sarzyny. Będzie produkował zielony wodór czyli wodór powstający przy udziale energii elektrycznej zapewnionej nie przez spalanie węgla, lecz z odnawialnych źródeł energii, które zresztą Polenergia posiada.
- Elektrolizer będzie miał moc 5 MW czyli do 90 kg wodoru na godzinę czyli sporo – mówi Grzegorz Łaguna, rzecznik prasowy firmy. - Przez całą dobbę może zasilić do 50-60 autobusów.
Polenergia ENS jest członkiem stowarzyszenie Podkarpacka Dolina Wodorowa, grupującego kilka instytucji i firm zajmujących się projektami wodorowymi.
- Przystąpiliśmy do stowarzyszenia z jasno określonym planem, co i kiedy chcemy zrealizować w gospodarce wodorowe na terenie województwa podkarpackiego – mówi Jacek Głowacki, prezes Polenergia ENS i wiceprezes Podkarpackiej Doliny Wodorowej.
.