Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Muzeum - Zamek w Łańcucie bardziej dostępny dla niepełnosprawnych

Opublikowano: 2023-06-07 14:42:42, przez: admin, w kategorii: Region

ŁAŃCUT. Zakończył się projekt „Klucz-program dostępności Muzeum-Zamek w Łańcucie”, Dzięki prawie 230 tysięcy złotych, w ramach projektu „Kultura bez barier”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zwiększyła się dostępność obiektów i oferty kulturalnej Muzeum.

Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie

Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie

 

Celem grantu była organizacja wydarzeń kulturalnych (koncertów i warsztatów), doposażenie obiektów oraz podniesienie kompetencji kadr instytucji. Zrealizowane wydarzenia kulturalne oraz otwarte i dostępne warsztaty artystyczne angażowały całe rodziny, opiekunów, terapeutów i specjalistów ze społeczności lokalnej Muzeum.

W ramach projektu zorganizowano też dla dla pracowników Muzeum cykl szkoleń i warsztatów na temat obsługi publiczności ze szczególnymi potrzebami.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Muzeum wprowadziło kilka rozwiązań technicznych, komunikacyjno-informacyjnych oraz cyfrowych. Np. pokój wyciszenia, znajdujący się w budynku dawnej Oranżerii, przeznaczony dla osób w każdym wieku. To miejsce w którym turysta może przez chwilę odpocząć i wyciszyć się w trakcie zwiedzania. Wygodne fotele i pufy, tekstylia o różnych fakturach, a także zabawki sensoryczne i rehabilitacyjne pomogą zredukować poziom stresu, zmniejszyć uczucie niepokoju i ułatwić koncentrację osób nadwrażliwych na bodźce sensoryczne. W tym miejscu można też nakarmić i przebrać nie tylko mniejsze dziecko, ale także osobę dorosłą.

Na ekspozycjach znajdują się też pętle indukcyjne, ułatwiające osobom niedosłyszącym zwiedzanie ekspozycji. Pętle zostały umieszczone w: zamkowej Sieni, Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego - d. Ujeżdżalnia, Storczykarni oraz w Kasach Biletowych w Maneżu.

W ramach grantu zostały zakupione także mobilne krzesełka, z przeznaczeniem na część wystaw. Na nich turyści będą mogli na chwilę usiąść i odpocząć w trakcie zwiedzania.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Projekt zakładał także organizację dostępnych i otwartych wydarzeń. W różnorodnych warsztatach (tanecznych, kulinarnych, plastycznych i stolarskich) oraz przedsięwzięciach kulturalnych udział wzięło łącznie 920 osób, m.in. z: Fundacji Szansa dla Niewidomych, Rzeszowskiego Stowarzyszenia na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych Solis Radius, Zespołu Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie - Centrum Medycznego w Łańcucie, Łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Duszpasterstwa Dla Osób Niesłyszących w Łańcucie, Niepublicznego Przedszkola dla Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych Niebieska Kraina w Łańcucie, a także odbiorcy indywidualni.

Repertuar wydarzeń kulturalnych, które odbyły się w zamkowej Sali Balowej został tak dobrany, aby w wydarzeniu mogły wziąć udział rodziny osób ze szczególnymi potrzebami. Dodatkowo koncerty były tłumaczone na PJM.

Warsztaty umożliwiły uczestnikom odkrycie własnych zainteresowań, zwiększenie samodzielności. Zajęcia uczyły precyzji. Kluczem wszystkich wydarzeń było pokazanie, jak ciekawie i twórczo można spędzić czas w Muzeum otwartym i dostępnym dla wszystkich odbiorców.

 .