Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Rzeszów chce zostać Europejską Stolicą Kultury 2029

Opublikowano: 2023-06-04 22:00:01, przez: admin, w kategorii: Kultura

RZESZÓW. W ratuszu rozpoczęto pracowanie wniosku aplikacyjnego do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek ma powstać do 15 września 2023 r.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

 

Przygotowaniem założeń i wniosku aplikacyjnego Rzeszowa, zajmie się specjalnie powołany zespół rzeszowskiego środowiska kultury, twórców kultury, animatorów i przedsiębiorców oraz pracowników Urzędu Miasta Rzeszowa z Prezydentem Konradem Fiołkiem. Prace zespołu wspomaga grupa doświadczonych managerów i koordynatorów międzynarodowych projektów, znawców problematyki związanej z kulturą i sztuką.

W kwietniu prezydent Konrad Fijołek spotkał się z Rzeszowską Radą Kultury. Przedstawił plany rozwoju sektora kultury w mieście i poprosił o współpracę całe środowisko kulturotwórcze. Podkreślił, co zostało przyjęte z uznaniem, że koniecznym jest włączenie się każdego do kreowania założeń programowych przygotowywanej aplikacji. Prezydent zwrócił się również do posłów, senatorów, władz samorządowych i osobistości życia społecznego naszego regionu, aby swoim autorytetem wsparli program tworzony przez Rzeszów.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Zdecydował się na wysłanie ponad 100 zaproszeń do tworzonego komitetu honorowego oraz próśb przyjęcia tytułu ambasadora rzeszowskiego programu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2029. Propozycje trafiły już m.in.: do reżysera Wojciecha Smarzowskiego, czołowej ukraińskiej pisarki Oksany Zabużko czy do amerykańskiej aktorki Natalie Portman, która podczas ostatniego pobytu w Polsce podkreślała rzeszowskie pochodzenie swojego dziadka.

-Zarówno filary, jak i szczegóły projektu aplikacji, jeszcze się kształtują. Jednak już wiemy, że kierunek w jakim będziemy podążać został  wyznaczony i naturalnie związany jest z sytuacją geopolityczną w Europie. Wszyscy wiemy, że że staliśmy się domem dla tysięcy uchodźców wojennych, ale również miastem które gości tych z całego świata, którzy angażują się w pomoc dla walczących sąsiadów z Ukrainy. Ten wymiar empatii połączony z dawaniem nadziei oraz kreślenia nowych idei staje się naszą osią projektową, swoistą ramą powiedział prezydent Konrad Fijołek.

Aplikacja oparta będzie o doświadczenia Wschodu Kultury i Europejskiego Stadionu Kultury. 

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

- Czuję wielkie wyzwanie -mówi prezydent Konrad Fijołek,-To największe wyzwanie dla naszego miasta, wielka przygoda w którą możemy wyruszyć razem. Wyruszamy już teraz, ale efekty tych działań będą dużo dłuższe niż 2029 rok.

W związku z aplikowaniem o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury planujemy znaczne wzmocnienie i rozbudowę środowiska kultury. Czas na nowe, mocne innowacyjnymi programami instytucje kultury. Powinny powstać nowe obiekty a wśród nich zwłaszcza multimedialna i wielofunkcyjna biblioteka. Zamek Lubomirskich zostanie dostosowany do potrzeb sektora kultury. Podejmiemy się rewitalizacji przestrzeni i obiektów dawnej parowozowni przy stacji Rzeszów Główny, a wśród nich hali wachlarzowej. W zmiany wpisze się również modernizacja hali targowej, adaptacja Bulwarów i nowy Teatr Wandy Siemaszkowej.

Wniosek aplikacyjny powstanie do 15 września. Następnie, od października do grudnia 2023 będzie odbywała się preselekcja kandydatur. Jeśli Rzeszów przejdzie do ścisłego finału, pełną aplikację złoży w I połowie 2024 r. Wyniki poznamy na początku 2025 roku. Wierzymy w sukces.

 .