Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Władysław Ortyl jest marszałkiem województwa od 10 lat

Opublikowano: 2023-05-30 01:25:54, przez: admin, w kategorii: Samorządy

27 maja 2023 r. ówczesny senator Władysław Ortyl został marszałkiem województwa podkarpackie, zastępując na tym stanowisku odwołanego po aferze Mirosława Karapytę. Właśnie minęło 10 lat od tych wydarzeń.

Władysław Ortyl jest marszałkiem województwa od 10 lat

 

O jubileuszu przypomniano podcxas poniedziałkowej (29 maja 2023 r.) sesji sejmiku. 

 

Marszałek jak wiadomo wybierany jest przez radnych wojewódzkich, niekoniecznie ze swojego grona. Ówczesny marszałek nie był radnym, lecz senatorem. W samorządzie województwa pracował już wczęsniej, był członkiem zarządu kadencji 1999-2002 i radnym w latach 2002-2005. W 2005 roku został senatorem, a wkróce także wiceministrem rozwoju regionalnego. 

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

- Panie marszałku, gratuluję 10 lat w roli gospodarza regionu, choć pana praca w samorządzie województwa ma dużo dłuższy staż, bo razem byliśmy radnymi już w pierwszej kadencji samorządu województwa. Nie sposób wymienić wszystkich dokonań, jakie są udziałem marszałka Władysława Ortyla w czasie minionych 10 lat, ale chcę tylko wspomnieć o tych najbardziej spektakularnych. Bez wątpienia są to: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego, Centrum Łukasiewicz, Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna, której realizacja jest na ukończeniu oraz wielkie inwestycje w podkarpackich szpitalach a także Muzeum Rodziny Ulmó. To jest niewielki wycinek dokonań z tych 10 lat. Podkarpacie zmieniło się w ciągu tej dekady i w tych zmianach pan marszałek ma swój ogromny udział – mówił przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego Jerzy Borcz gratulując marszałkowi jubileuszu.

 

- Moment wyboru na marszałka przez dziesięciu laty wymagał ode mnie niełatwych decyzji, bo kiedy wybór się dokonywał w tych trudnych okolicznościach, których dziś nie chcemy wspominać, byłem senatorem i zamieniłem miejsce w Senacie RP na codzienne wyzwania dotyczące setek i tysięcy codziennych decyzji mających wpływ na rozwój Podkarpacia. Przez te dziesięć lat miałem okazję pracować z kilkoma zarządami oraz kolejnymi sejmikami. Na pewno był to czas wielu działań, wielu emocji dyskusji oraz wielu przemian. Obdarzono mnie wielkim zaufaniem, za co dziękuję i Prawu i Sprawiedliwości i prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu. Robiłem i robię wszystko, aby tego zaufana nie zawieść i najlepiej jak to możliwe wykorzystać ten czas dla dobra Podkarpacia. A był to czas wielu zmian w sferze społecznej, infrastruktury drogowej i kolejowej, wykorzystania funduszy unijnych, wyzwań w dziedzinie dziedzictwa kultury i pamięci. To był czas kolejnych perspektyw finansowych, przygotowywania i realizowania kolejnych budżetów województwa. Był to także czas wspólnych działań i dobrej współpracy. Dziękuję wszystkim, którzy wraz ze mną przez tę dekadę pracowali na rzecz samorządu województwa i tego, aby Podkarpacie mogło rozkwitać – mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

Dziennikarze pytali co dalej, odnosząc się do spekulacji przedwyborczych.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

- Żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, samorząd cały czas jest mi bliski, chciałbym wiele rzeczy jeszcze zrobić - mówił Władysław Ortyl. - Przeciąłbym te spekulacje.