Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Winda w rejestrze zabytków? Ta w Przemyślu owszem

Opublikowano: 2023-05-20 13:42:24, przez: admin, w kategorii: Region

PRZEMYŚL. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków poinformował właśnie o wpisaniu do rejestru windy w kamienicy przy ul. Dworskiego 23.

Winda w rejestrze zabytków? Ta w Przemyślu owszemWinda w rejestrze zabytków? Ta w Przemyślu owszemWinda w rejestrze zabytków? Ta w Przemyślu owszemWinda w rejestrze zabytków? Ta w Przemyślu owszem
Winda w rejestrze zabytków? Ta w Przemyślu owszem

 

Jak informuje urząd, jest to jedyne zachowane takie urządzenie na terenie miasta Przemyśla z lat 20.XX w., choć o fakcie istnienia innych dowodzą zachowane szyby wind, między innymi w kamienicach przy ul. Franciszkańskiej 37 i Jagiellońskiej 9.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Winda osobowa w kamienicy przy ul. Dworskiego 23 posiada napęd elektryczny i została zaprojektowana na zamówienie dla tej konkretnej kamienicy. Została dopasowana do przestrzeni klatki schodowej, a drzwi szybowe oraz ich ramy wykonano w tej samej ornamentyce i technice, jak balustrada klatki schodowej, posiadająca formy zgeometryzowanych motywów pnączy. Zapewne sama kabina wykładana fornirem wykonana została przez miejscowych rzemieślników, na zlecenie głównego producenta windy.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Tu jest jednak pewien problem. W okresie międzywojennym na terenie dawnego zaboru austriackiego działały głównie dwie wiedeńskie firmy Wertheim i Stefan Sowitsch zajmujące się produkcją dźwigów. Prawdopodobnie winda w kamienicy przy ul. Dworskiego 23 została wyprodukowana przez jedną z nich.