Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Pierwsze zabytki z Jarosławia na portalu wirtualnego Muzeum Dziedzictwa Kresów

Opublikowano: 2023-05-03 20:10:03, przez: admin, w kategorii: Kultura

JAROSŁAW. Jesienią zeszłego roku w jarosławskim muzeum miała miejsce wielka akcja digitalizacji eksponatów na potrzeby wirtualnego Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Pierwsze notki katalogowe niezwykłych zabytków ze zbiorów placówki właśnie ukazały się na portalu.

Pierwsze zabytki z Jarosławia na portalu wirtualnego Muzeum Dziedzictwa Kresów

 

- Sfotografowano i zeskanowano aż 287 obiektów, zarówno tych przechowywanych w Jarosławiu, jak i znajdujących się na co dzień w naszym oddziale – Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu – mówi dr Marcin Burghardt, kierownik Działu Zbiorów i Badań jarosławskiego Muzeum.

Oprócz doskonałej jakości fotografii eksponatów, na stronie wirtualnego Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej znalazły się także ciekawe informacje o ich historii, pochodzeniu czy technice wykonania.

W zbiorze zdigitalizowanych zabytków znalazły się między innymi oryginalne meble i wyposażenie pałacu w Zarzeczu, pamiętające czasy pierwszej właścicielki hrabiny Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej, oraz XVI- i XVII-wieczne portrety właścicieli Jarosławia – Zofii z Odrowążów Tarnowskiej Kostkowej, księżnej Anny Ostrogskiej czy hetmana Jana Karola Chodkiewicza.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Jako pierwsze na portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej trafiły XVIII-wieczne portrety szlachciców z rodów Rościszewskich i Jastrzębskich – właścicieli nieistniejącego już dworu w Żurawiczkach koło Przeworska. Jest też kolekcja ponad stuletnich rysunków Jana Sasa-Zubrzyckiego, na których uwieczniono między innymi zabytkowe detale architektoniczne jarosławskiej starówki.

- Wpisy poświęcone kolejnym eksponatom będą sukcesywnie ukazywać się na stronie internetowej – tłumaczy dr Burghardt. – Współpraca z portalem pozwoli lepiej rozpropagować ciekawe zabytki naszego Muzeum związane z wschodnim pograniczem terenów, które niegdyś należały do Rzeczypospolitej.

Dyrektor jarosławskiego muzeum Konrad Sawiński dodaje, że już w najbliższych miesiącach muzeum przygotuje jeszcze jedną gratkę dla miłośników historii ziemi jarosławskiej. Ruszy bowiem długo wyczekiwany wirtualny katalog zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich!

Projekt będzie swego rodzaju wzbogaceniem rozpoczętych działań związanych z digitalizacją. Ogrom pracy potrzebnej do uruchomienia projektu wirtualnego muzeum robi niesamowite wrażenie.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

- Na początku, tworzone przez ostatnie sto lat katalogi muzealne należało przepisać do komputera… oczywiście ręcznie i w przerwach od bieżących prac muzealnych – mówi dr Burghardt. – Dopiero potem można było pomyśleć o poszerzeniu istniejących opisów oraz wykonaniu nowych zdjęć eksponatów.

Digitalizacja i udostępnienie wybranych eksponatów z kilkudziesięciu tysięcy muzealiów znajdujących się w zbiorach jarosławskiej placówki to projekt przewidziany na wiele lat. Wirtualny katalog będzie stopniowo poszerzany, aby objąć wszystkie najważniejsze pamiątki z przeszłości Jarosławia i regionu przechowywane w muzeum.

 .