Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Program do dynamicznej wyceny nieruchomości autorstwa naukowców z PWSTE w Jarosławiu

Opublikowano: 2023-04-05 19:38:28, przez: admin, w kategorii: Biznes

JAROSŁAW. Projekt otrzymał ponad 160 tys. zł dofinansowania w ramach III naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Fot. pwste.edu.pl

Fot. pwste.edu.pl

 

W ostatnich latach nastąpił wzmożony rozwój sklepów wielkopowierzchniowych i sieciowych. Zazwyczaj są to obiekty wybudowane pod konkretnego najemcę. Wiele spośród tych lokali należy do samorządów, które uzyskują dochody z tytułu wynajmu. Z punktu widzenia tych jednostek ważne zatem jest uchwycenie trendu i znajomość w czasie rzeczywistym wartości nieruchomości, które stanowią aktywa. W momencie długotrwałego spadku wartości nieruchomości, istotne znaczenie ma czas reakcji i szybka sprzedaż lub przekwalifikowanie może zapobiec stratom finansowym.

 

Naukowcy z PWSTE w Jarosławiu zmierzyli się z tym problemem i opracowali prototyp oprogramowania, który pozwoli na uzyskanie w czasie rzeczywistym wartości nieruchomości komercyjnych będących własnością samorządów.

 

- Potrzeba opracowania takiego rozwiązania pojawiła się podczas kontaktów ze spółkami komunalnymi gminy miejskiej Jarosław. Obecne na rynku programy ustalają ceny nieruchomości na dany moment czasowy, a nasze rozwiązanie pozwoli na bieżące monitorowanie wartości nieruchomości. Dzięki temu, samorząd będzie mógł podjąć odpowiednie działania – tłumaczy Janusz Dąbrowski, prof. PWSTE w Jarosławiu, lider zespołu naukowego.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Naukowcy, którzy wchodzą w skład zespołu, na co dzień pracują w trzech uczelniach: PWSTE w Jarosławiu, AGH w Krakowie i PANS w Przemyślu. Dzięki temu, program jest przetestowany dla różnych ośrodków, a włączenie do współpracy wielu specjalistów pozwoliło na uzyskanie efektu synergii.

 

Innowacyjność projektu naukowców z PWSTE polega na wykorzystaniu m.in. procesu uczenia maszynowego, który pozwoli na ciągłe udoskonalanie i optymalizowanie zarządzania nieruchomościami. Naukowcy zastosowali również rozwiązanie, które pozwoli na automatyzację decyzji w warunkach uwzględniania wielu zmiennych niezależnych.

 

- Samorządy, stosując specjalistyczne oprogramowanie bazujące na sztucznej inteligencji mogą przeciwdziałać złym tendencjom rynkowym i sprawniej gospodarować majątkiem. Szacuje się, że w ostatnich latach w wielu gminach nastąpił realny spadek wartości lokali komercyjnych. Dotyczy to szczególnie małych ośrodków do 50 tys. mieszkańców. Taka sytuacja jest bardzo korzystna z punktu widzenia komercjalizacji i potencjalnych odbiorców. Poza kosztami finansowymi bardzo ważne dla samorządu są koszty wizerunkowe - dodaje prof. Janusz Dąbrowski.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Na etapie prac studialnych, zespół przeprowadził badania z których wynika, że samorządy chcą zredukować koszty i wprowadzić rozwiązania z zakresu ITC. Ideę projektu opracowanego przez naukowców będzie można wykorzystać dla wielu innych zastosowań w gospodarce np. dla lokali mieszkalnych i innych składników majątkowych.