Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Kolejna część kolekcji dzikowskiej trafiła do zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu

Opublikowano: 2023-03-28 18:36:18, przez: admin, w kategorii: Samorządy

TARNOBRZEG. Trafiło tam ponad 70 artefaktów - imponująca kolekcja broni białej, rzeźby, obrazy i meble.

Kolejna część kolekcji dzikowskiej trafiła do zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu

 

To już ostatnia część rozproszonej po polskich muzeach, a ocalałej po wojnie, słynnej kolekcji ziemiańskiej, którą po blisko 80 latach, udało się odzyskać i która powróciła do Tarnobrzega.

 

-Łańcut i Tarnobrzeg. Obecnie to dwa najważniejsze na mapie Podkarpacia ośrodki muzealne z bardzo wartościowymi i ciekawymi eksponatami. Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu w ogóle wpisuje się w tej chwili w listę ważnych, z punktu widzenia historycznego, czy kolekcjonerskiego miejsc w Polsce, które warte są zobaczenia - mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek i zaprasza do odwiedzenia miasta, a już wkrótce do podziwiania powiększonej o kolejne eksponaty kolekcji dzikowskiej i Zamku Tarnowskich.

 

Najnowsze eksponaty, które przygotowywane są do zaprezentowania we wnętrzach zamku w Tarnobrzegu, przechowywane były dotąd w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

 

- Są to ostatnie przedmioty ze słynnej kolekcji dzikowskiej, jakie po wieloletniej bataliach sądowych zostały przed dwoma laty odzyskane przez prawowitych właścicieli, rodzinę Tarnowskich - mówi dr Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum-Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Ostatnią, ocalałą po wojnie i odzyskaną właśnie część kolekcji dzikowskiej zaprezentowano we wtorek, 28 marca, podczas konferencji prasowej w Zamku Tarnowskich, siedzibie tarnobrzeskiego muzeum. Dla zwiedzających eksponaty udostępnione będą od przyszłego tygodnia.

 

-Tym razem muzeum pozyskało ponad 70 artefaktów. Najbardziej cieszy nas broń biała, której do tej pory w muzeum nie mieliśmy. Warto zwrócić uwagę na szablę husarską, która jest rzadkością. Podobnie karabela z przełomu XVII i XVIII w., robota lwowska ze stali damasceńskiej. Trafiła do nas także broń biała pochodzenia orientalnego, wschodniego - eksponaty prezentował dyrektor placówki, dr Tadeusz Zych.

 

Prócz kolekcji broni białej muzealne eksponaty powiększyły się o kolejne obrazy polskich i europejskich artystów, kilkadziesiąt XIX-wiecznych grafik i rzeźb, a także meble i wartościowe drobiazgi, między innymi fragment oryginalnego, srebrnego okucia laski marszałkowskiej Jana Dzierżysława Tarnowskiego, marszałka galicyjskiego sejmu krajowego.

 

Kolekcja dzikowska należała do najsłynniejszych w przedwojennej Polsce. Do dziś zachowała się zaledwie jej część, z czego większość zgromadzona jest obecnie w tarnobrzeskim zamku. Uważana jest za najlepiej zachowaną kolekcją ziemiańską w Polsce.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Przypomnijmy, w 2021 r. Muzeum, wówczas jego nazwa brzmiała Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, otrzymało dofinansowanie projektu „Zakup kolekcji dzikowskiej Tarnowskich do zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega” w kwocie 3 650 000 zł. Całkowity koszt projektu wyniósł 3 723 000 zł. Przedmiotem projektu było pozyskanie kolekcji dzikowskiej rodziny Tarnowskich składającej się z galerii obrazów artystów europejskich i polskich (XVI-XX w.), zbioru miniatur, rzeźb, pamiątek narodowych i in. Zakup dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów „Rozbudowa Zbiorów Muzealnych”.