Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Koncert kolęd w jarosławskim Muzeum

Opublikowano: 2023-01-30 08:20:15, przez: admin, w kategorii: Kultura

JAROSŁAW.

 

W piątek, 27 stycznia, o godzinie 18:30 w jarosławskim Muzeum odbył się wyjątkowy koncert „Ekskursja cudowna w kolędy Podkarpacia”. W zabytkowych wnętrzach kamienicy Orsettich zabrzmiały dawne pieśni bożonarodzeniowe i noworoczne, pastorałki, pieśni gospodarskie i młodzieżowe oraz kolędy do tańca.

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił zespół „C.K. Kapela”. Muzycy są na co dzień związani ze Stowarzyszeniem Muzyka Dawna w Jarosławiu. Na koncercie można było posłuchać kolęd z pogranicza polsko-ukraińskiego, znanych z tak samo zatytułowanego cyklu filmów, który można oglądać na profilach Stowarzyszenia w mediach społecznościowych. Projekt jest dziełem Pawła Iwana – jednego z członków „C.K. Kapeli”.

 

Podkarpacie, w tym ziemia jarosławska i przemyska, wyróżnia się niezwykłą obfitością i trwałością tradycji kolędniczych. Wiele z niemal zapomnianych pieśni w ostatnich latach zebrał w swoich pracach Bartosz Gałązka – wybitny folklorysta i znawca śpiewu tradycyjnego, który zaszczycił swoją obecnością piątkowe wydarzenie. Przepiękne śpiewy z podprzemyskich Pikulic, Nehrybki, Witoszyniec i Grochowiec, które można było usłyszeć na koncercie, znalazły się w jego monumentalnym dziele „Kolędy Podkarpacia”.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Koncert uświetnił uroczystość wręczenia honorowej odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” kustoszowi w jarosławskim Muzeum Zofii Kostce-Bieńkowskiej.

 

 

Więcej o: kolędy, Jarosław, muzeum