Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Bircza znów chce być miastem

Opublikowano: 2022-11-03 13:39:43, przez: admin, w kategorii: Samorządy

GMINA BIRCZA. Konsultacje społeczne, zarządzone przez władze gminy, potrwają jeszcze do 15 listopada.

Fot. Wikimedia/commons

Fot. Wikimedia/commons

 

Oczywiście o nadaniu praw miejskich decyduje Rada Ministrów, ale bez przeprowadzenia konsultacji społecznych nawet nie ma co o tym marzyć. Jak informują władze Birczy, już w poprzednich latach próbowano zmienić status prawny tej miejscowości, ale „istniejące wówczas regulacje prawne uniemożliwiały przeprowadzenie zmian”.

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Uzyskanie praw miejskich oznaczać ma dla miejscowości i gminy nie tylko prestiż, ale i możliwości dalszego rozwoju. Przede wszystkim zaś otwarcie nowych ścieżek pozyskiwania zewnętrznego dofinansowania dla planowanych inwestycji. Bircza mogłaby się starać o finanse z funduszy europejskich dedykowanym nie tylko terenom wiejskim, ale również miejskim.

 

Jak argumentują władze Birczy, zmiana statusu miejscowości nie pociągnie za sobą żadnych zmian, które okazałyby się uciążliwymi dla mieszkańców: od wymiany dowodów osobistych po wzrost niektórych opłat za usługi komunalne.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Bircza loikowana była jako miasto w XV wieku. W 1934 straciła prawa miejskie (po zniesieniu miast o liczbiue ludności mniejszej niż 3 tysiące).