Potencjał eko-innowacyjności regionów. Podkarpacie wysoko
KRAJ, PODKARPACKIE. Indeks eko-innowacyjności opracował Bank Millennium. Przedstawia zaangażowanie poszczególnych regionów w zieloną transformację.
Fot. podkarpackie.pl
Raport został opracowany we współpracy z Urzędem Patentowym RP, Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Szkolą Główną Handlową. Został zaprezentowany w czwartek na konferencji prasowej.
Jak wskazują autorzy raportu, od kilku lat ścisła czołówka regionów przodujących w eko-innowacyjności jest właściwie niezmienna. To województwa pomorskie, małopolskie i mazowieckie. Dodajmy jeszcze, że określenie „ścisła” jest tu jak najbardziej na miejscu. Różnice są bowiem niewielkie. Trudno się jednak dziwić, skoro to właśnie w owych regionach znajdują się ważne i wiodące ośrodki gospodarcze i akademickie.
Nie znaczy to oczywiście, że za nimi znajduje się wielka czarna dziura. Raport oparty został o dane z ostatnich pięciu lat. I jak z nich wynika, w tym czasie postęp - jeśli chodzi o eko-innowacyjność - można zaobserwować w aż 12 regionach. Sama Polska, porównując ją z innymi europejskimi krajami, plasuje się na 27 miejscu (na świecie jest już znacznie, znacznie gorzej - 48).
Raport Banku Millenium został oparty o zmienne pogrupowane w czterech kategoriach: nakłady na eko-innowacje, efekty eko-innowacji, aktywność społeczno-ekonomiczna w obszarze eko-innowacji i efektywność wykorzystania zasobów.
Co ważne dla mieszkańców Podkarpacia, nasz region - jak zauważają autorzy raportu - pod względem wskaźników w poszczególnych kategoriach, plasuje się wyjątkowo wysoko (podczas konferencji padało określenie „relatywnie wysoka pozycja”).
I tak, jeśli chodzi o miejsce naszego województwa w pierwszej z kategorii (nakłady na eko-innowacje), to plasuje się ono na czwartym miejscu w kraju. Przed nami znajdują się województwa: małopolskie, dolnośląskie i mazowieckie, za nami zaś pomorskie. Takie samo miejsce zajmuje Podkarpacie w kategorii efektów eko-innowacyjności. Tu pierwsze trzy pozycje zajmują województwa pomorskie, małopolskie i łódzkie. Za naszym województwem plasuje się zaś Wielkopolska. Możemy również zacierać ręce, jeśli chodzi o miejsce Podkarpacia w kategorii efektywności wykorzystania zasobów. I w tej kategorii okupujemy czwartą pozycję w kraj.
I tu koniec samozadowolenia. Jeśli weźmiemy bowiem miejsce naszego województwa w kategorii - aktywność społeczno-ekonomiczna w obszarze eko-innowacji, to niestety plasuje się ono grubo poniżej średniej krajowej i wylądowało aż na czternastym miejscu.
W sumie jednak - biorąc pod uwagę wszystkie kategorie - Podkarpacie znalazło się na wysokim piątym miejscu w kraju. Jak podkreślał Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, wydaje się, że duża w tym zasługa podkarpackich firm współpracujących w procesie eko-innowacyjności w ramach „inicjatywy klastrowej”.
Zdaniem Maliszewskiego „regulacje związane z ekologią postrzegane są wciąż bardziej jako blokada, a nie stymulanta dla innowacji. Jednak wdrażanie rozwiązań ekologicznych, szczególnie tych innowacyjnych, to inwestycja, która w długiej perspektywie przynosi korzyści:.