Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Foto-Obrazy Józefa Robakowskiego

Opublikowano: 2022-09-30 23:54:11, przez: admin, w kategorii: Kultura

Fot. Józef Robakowski/materiały prasowe

Fot. Józef Robakowski/materiały prasowe

 

7 października (w przyszły piątek), o godz. 18:00 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9 otwarta zostanie wystawa fotografii „Metaforyczne oczy - foto-obrazy Józefa Robakowskiego”. Obecny będzie autor zdjęć.

 

Józef Robakowski - urodzony w 1939 roku w Poznaniu artysta, historyk sztuki, profesor akademicki. Studiował zabytkoznawstwo i historię sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i sztukę operatorską w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie od 1970 do 2018 roku był wykładowcą, prowadząc m.in. Pracownię Działań Multimedialnych.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Jego praktyka artystyczna koncentruje się wokół filmu, fotografii i innych mediów wizualnych. Od końca lat 50. zajmuje się fotografią, eksperymentując z technologiami zapisu fotograficznego, tworzy obiekty i instalacje fotograficzne. Tworzył też filmy eksperymentalne. Nowatorskie analizy struktur przekazu filmowego z lat 70. zaliczane są do klasyki kina strukturalnego.

 

W latach 80., m.in. przy użyciu techniki wideo, realizował koncepcję „kina własnego" - autorskich, często autobiograficznych zapisów i rejestracji działań performatywnych. Równocześnie rozwijał wątek krytyczny dotyczący polityki mediów i mechanizmów manipulowania widzem w zideologizowanych środkach masowego przekazu. Ważną częścią jego praktyki są dokumentacje wideo i filmowe dotyczące sztuki współczesnej i jej awangardowych tradycji.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

W latach 80. realizował cykle zdjęć powstałych ze sfotografowanych obrazów telewizyjnych. W ostatnich latach pod hasłem „Fotomanii" tworzy monumentalne kompozycje z własnych wizerunków funkcjonujących w Internecie oraz mentalne archiwum multimedialne pt. Puls Facebooka.