Kolejny przetarg na budowę w Jaśle Centrum Zrównoważonego Rozwoju

Opublikowano: 2022-09-08 19:12:37, przez: admin, w kategorii: Inwestycje

JASŁO. Inwestorem jest Związek Gmin Dorzecza Wisłoki. Obiekt ma docelowo pełnić funkcję centrum ekspozycyjno-konferencyjnego-szkoleniowego i nowej siedziby Związku.

Fot. Związek Gmin Dorzecza Wisłoki (dokumentacja przetargowa)

Fot. Związek Gmin Dorzecza Wisłoki (dokumentacja przetargowa)

  

Inwestycja ma już swoją historię. Związek początkowo (wiosna 2021 r.) chciał ją zrealizować w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wówczas się nie udało. Koszt całej inwestycji (wraz z projektem) szacowano na 10 746 230 zł, tymczasem złożone w przetargu oferty wycenione były na 17,3 i 18.3 mln zł. Związek postanowił więc spróbować innego podejścia i ogłosił przetarg tylko na opracowanie dokumentacji projektowej przyszłego obiektu. Zamierzał na nią wydać nawet 615 tys. zł. Po otwarciu ofert okazało się, że będzie dużo taniej. Skończyło się jedynie na 254 000 zł.

 

Pierwszy przetarg na realizację samej inwestycji zakończył się fiaskiem. Związek na budowę Centrum Zrównoważonego Rozwoju zarezerwował bowiem 8 400 000 zł. Jedyny oferent, firma Grand z Korzennej, zaproponowała jednak cenę... 23 895 504 zł. Postępowanie więc unieważniono.

 

Budynek ma powstać na działce przy ul. Na Kotlinę oraz ul. Władysława Mendysa. Planowany obiekt ma być energooszczędny i zbudowany w technologii pasywnej. Jego kubatura wyniesie ponad 4 180,50 m3. Obiekt będzie miał dwie kondygnacje. Całkowita powierzchnia wyniesie ok. 1652 m2. Budynek ma mieć 11,95 m wysokości, jego elewacje zaś ponad 29 m długości i 28,6 m szerokości.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Wokół Centrum Zrównoważonego Rozwoju powstaną place i chodniki oraz parkingi z dojazdami. Zamontowane zostaną również m.in.: fotowoltaiczna wiata samochodowa, która ma zaopatrywać w energię elektryczną również sam budynek, poziome turbiny wiatrowe i ławki oczyszczające powietrze (za programem funkcjonalno-użytkowym).

 

Wyłoniony wykonawca na realizację inwestycji będzie miał 15 miesięcy.

 

Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, tworzą 22 gminy z terenu województwa podkarpackiego i małopolskiego: Biecz, Brzostek, Brzyska, Chorkówka, Czarna, Miasto Dębica i Gmina Dębica, Dębowiec, Miasto Jasło i Jasło, Jedlicze, Jodłowa, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Pilzno, Sękowa, Skołyszyn, Szerzyny, Tarnowiec i Żyraków. Jest to jednostka sektora finansów publicznych, mająca na celu wsparcie gmin w realizacji ich zadań własnych.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Termin składania ofert wyznaczono na 26 września.