Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Umowy na projekty skrzyżowania ulic Kwiatkowskiego i Powstańców Warszawy oraz kładki na Strugu w Rzeszowie podpisane

Opublikowano: 2022-08-16 22:07:19, przez: admin, w kategorii: Inwestycje

RZESZÓW. Projekt inwestycji ma być gotowy za 16 miesięcy. Miasto zapłaci za dokumentację 2,6 mln zł. Wykonawcą jest Promost Consulting.

Umowy na projekty skrzyżowania ulic Kwiatkowskiego i Powstańców Warszawy oraz kładki na Strugu w Rzeszowie podpisane

 

- Dyskusje na temat tej inwestycji trwały długo. Doszliśmy do wniosku, że kluczowym problemem komunikacyjnym nie jest sama ul. Kwiatkowskiego, ale to, jak jest wpięta w układ drogowy miasta. Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej, w oparciu o analizy danych Miejskiego Zarządu Dróg, zaproponowali kilka wariantów rozwiązań, które można zastosować. Na tej podstawie wypracowaliśmy koncepcję dwupoziomowego połączenia al. Powstańców Warszawy i ul. Kwiatkowskiego i ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie tego węzła. Cieszę się, że zwyciężyła w nim rzeszowska firma Promost Consulting, mająca ogromne doświadczenie w tego typu dużych i trudnych projektach, z którą dziś podpisujemy umowę - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas wtorkowej uroczystości.

 

- Jako firma mieliśmy przyjemność projektować wszystkie nowe mosty w Rzeszowie, a ostatnio trzy nowe kładki rowerowe przez Wisłok – mówił prof. Tomasz Siwowski, prezes Promost Consulting i kierownik Katedry Dróg i Mostów Politechniki Rzeszowskiej. Teraz przed nami kolejne wyzwanie. Jesteśmy z Rzeszowa i znamy problemy komunikacyjne tego miasta. To pomaga. Temat, którym się od dzisiaj będziemy zajmować jest jednym z kluczowych. Wszyscy, którzy korzystają ze skrzyżowania Kwiatkowskiego z Powstańców Warszawy wiedzą, jak trudne jest przejechanie przez ten węzeł.

 

Wiadukt ma mieć wysokość 4,5 metra. Profesor Siwowski chce, by był jak najniższy

 

- Obiekt w centrum miasta, bo to już centrum miasta – nie powinien zasłaniać innych rzeczy – wyjaśnia Tomasz Siwowski.

 

Wiadukt zaprojektowany zostanie w ciągu ulicy Powstańców Warszawy, a zacznie się zaraz za mostem na zaporze (Mostem Karpackim). Pod wiaduktem będzie połączenie ulic Kwiatkowskiego i Podwisłocze, a wokół wiaduktu rondo.

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

To, że wiadukt rozpocznie się tuż za mostem, rodzi dodatkowe komplikacje, bo most ma tez swoje instalacje podziemne.

 

Koszt projektu to 2,6 mln zł,

 

Rzeszowska firma zajmie się również zaprojektowaniem jeszcze innej planowanej przez miasto inwestycji - kładki pieszo-rowerowej na rzece Strug, na os. Drabinianka. Również na to zadanie podpisano dziś umowę.

 

Obiekt połączy ul. Jachowicza z ul. Koło w ciągu ul. Podmiejskiej i ma mieć ok. 33 m długości i min. 3 m szerokości.

 

Powstanie też droga dojazdowa w ciągu istniejącej ulicy, a także zjazdy i skrzyżowanie z ul. Jachowicza. Koszt projektu kładki to ponad 250 tys. zł.

 

- Kładka ma połączyć osiedle Drabinianka z terenami po drugiej stronie Strugu, a szczególnie ze szkołą, którą oddamy do użytku 1 września 2022 r. - mówi Konrad Fijołek.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

W obydwu przypadkach przygotowany zostanie kosztorys inwestorski, który zawierał będzie koszt budowy obydwu obiektów. Prezydent Fijołek kwalifikuje obydwie inwestycje jako strategiczne dla miasta, na które trzeba będzie znaleźć pieniądze.