Rusza budowa II linii w nowoczesnej spalarni odpadów w Rzeszowie
RZESZÓW. Dziś (czwartek, 7 lipca 2022 r.) w Rzeszowie odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę II linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie – inwestycji PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.
Inwestorem jest PGE Energia Ciepła, część Grupy PGE. Wartość inwestycji to 362,4 mln zł netto. Wykonawcą będzie austriacko-włoskie konsorcjum PORR S.A. i Termomeccanica Ecologia. Umowa podpisana została w maju 2022. Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał 2024 roku.
- Prowadzimy inwestycje w odchodzenie od paliw kopalnych – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes PGE Energia Cieplna. - Ta inwestycja w to się wpisuje, bo jest elementem gospodarki o obiegu zamkniętej. Zapewniamy spalanie odpadów, których nie można już wykorzystać w gospodarce, które inaczej byłyby składowane na wysypiskach. My prowadzimy odzysk surowców.
Dzięki nowej inwestycji do sieci trafi dodatkowe ciepło i energia elektryczna, które mogą zasilić ok. 15 tysięcy gospodarstw domowych.
- Jako lider transformacji energetycznej w Polsce, jesteśmy zobowiązani do podjęcia wyzwań, jakie stoją obecnie przed branżą ciepłowniczą, aby mogła ona nadal funkcjonować i zapewniać bezpieczeństwo energetyczne – podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej – Termiczne przekształcanie odpadów to dowód zastosowania przez PGE działań z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego i wykorzystania odpadów komunalnych do produkcji czystej energii. – dodaje.
- Jakby wczoraj skończyliśmy leżący niedaleko stąd most – mówił Piotr Kledzik prezes PORR Polska, wskazując na most im. Tadeusza Mazowieckiego. - Czujemy presję, czasy dla budowlańców są takie sobie. Proszę o współdziałanie, termin jest trudny, czasy są trudne, ale my jesteśmy nieźli.
Dzięki budowie II linii technologicznej w ITPOE zwiększy się jej wydajność do 180 tys. ton odpadów rocznie (w tej chwili 100 tys. ton).
Instalacja będzie spalać odpady komunalne, a pozyskane w ten sposób ciepło i prąd będą sprzedawane. Jest to także jedyna w Polsce tego typu instalacja, w której pozyskiwane jest ciepło z samych spalin kierowanych do komina i do atmosfery. Daje to dodatkowe 3,5 MW ciepła rocznie.