Gmina Wiśniowa przygotowuje się do poszukiwania wód geotermalnych
GMINA WIŚNIOWA. Inżynier nadzoru planowanych prac pilnie poszukiwany. Gmina czeka na oferty do 11 lipca.
Fot. NFOŚiGW
O tym, że na terenie gminy Wiśniowa znajdują się złoża wód geotermalnych wiadomo właściwie od początku lat 90. ubiegłego wieku. Natrafiono na nie podczas wykonywania odwiertów w trakcie poszukiwań gazu i ropy. Nikt ich jednak wówczas nawet nie badał. Szansa pojawiła się kilka lat temu, kiedy geotermia stała się wręcz modna, a państwo i jego agendy zaczęły uruchamiać kolejne programy poszukiwawczo-badawcze.
Władze gminy także postanowiły poszukać tu swojej szansy. W Wiśniowej zostało przygotowane przedsięwzięcie pod nazwą „Rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych na terenie gminy Wiśniowa”, które w listopadzie ubiegłego roku uzyskało pozytywną opinię Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a następnie wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt projektu wynosić ma 31,5 mln zł, z tego aż 29,5 mln zł będzie stanowić dotacja z NFOŚiGW.
Za te pieniądze zostanie wykonany otwór badawczy Wiśniowa GT-1 na głębokość 4705 metrów oraz przeprowadzone badania hydrogeologiczne, geofizyczne i laboratoryjne, a także prace przygotowawcze i roboty końcowe (montaż i demontaż urządzeń wiertniczych, droga dojazdowa, rurociąg zrzutowy), w tym również rekultywacja terenu i utylizacja odpadów.
Wszystkie działania będą realizowane zgodnie z projektem robót geologicznych zatwierdzonym (17 sierpnia 2021 r.) przez marszałka województwa podkarpackiego.
Zdaniem specjalistów NFOŚiGW, zasoby geotermalne na terenie gminy Wiśniowa zdają się być bardzo obiecujące. Przewidywane parametry wody termalnej w zbiorniku kredy dolnej to około 85 stopni Celsjusza, przy wydajności 180 metrów sześciennych na godzinę oraz nawet 100 °C w zbiorniku jury górnej, przy wydajności 40 m3/h.
Te wstępne szacunki zostaną oczywiście zweryfikowane po wykonaniu otworu badawczego.
Do zadań poszukiwanego właśnie inżyniera nadzoru, oprócz dopilnowania prawidłowego wykonania odwiertu i późniejszych badań laboratoryjnych, należeć też będzie pomoc gminie w opracowaniu odpowiedniej dokumentacji przetargowej do wyłonienia firmy, która zrealizuje przedsięwzięcie.